avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate dariusv.

Activitate dariusv.

Răspuns la discuția Returnare produs
Aveau un model de usa expus in showroom, iar eu am mentionat ca nu acela este modelul pe care il vreau, dupa care m-am uitat pe o brosura, si am facut comanda conform unei poze, rezultand ca am comandat acelasi model(ca si cel expus) doar ca cel din brosura avea mici diferente. Pe comanda s-a scris doar codul produsului. Am discutat si cu vanzatorul, dar el refuza sa primeasca returul, pe motiv ca produsul este comandat din Polonia, si ca nu doreste sa-si "incarce" gestiunea cu o usa. Multumesc!
Buna dimineata,

Daca este posibil, va rog sa ma lamuriti cu o problema. Am comandat o usa de interior de la un vanzator autorizat. Comanda s-a facut in magazinul lor de prezentare. Produsul a sosit, conform comenzii semnata de mine, doar ca as dori sa il returnez, vanzatorul refuzand returul lui.
Este obligat sa primeasca produsul inapoi, sau are tot dreptul sa il refuze?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Intabulare imobil
Va multumesc pentru raspuns/lamurire.
Da, de asta imi era si mie frica,si anume, ca va trebui sa renunt sau sa astept dupa ei. Ei urmeaza sa mosteneasca, cand vor face actele necesare, inca nu sunt mostenitori de drept. Doar ca, incepand de acum deja unul dintre ei are pretentii mai mari decat ceilalti si el se "impotriveste" sau incearca sa puna piedici, sa incetineasca tot procesul de succesiune. Fara de care nu putem intabula casa. Ceilalti sunt de accord cu inchirierea ei. Ei sunt toti plecati din tara.
Buna ziua,

In momentul de fata sunt in faza de inchiriere a unei case, in care urmeaza sa functioneze un restaurant. Imobilul respectiv a fost construit in 1938-1940 si nu apare in CF, nu este intabulat. Locul respectiv are doi proprietari, din care numai unul mai este in viata. Persoanele care vor mosteni casa si pamantul se ocupa practic de inchirierea ei, bineinteles, cu acordul proprietarului. Numai ca intre ei exista anumite divergente, si aici ne-am impotmolit. Fiindca, din cate am inteles, pentru a intabula casa, este necesar sa se faca succesiunea.
Intrebarea mea este: nu exista alta modalitate de a intabula casa, pentru a putea obtine autorizatiile necesare functionarii, numai daca se face succesiunea? Sau asta e singura cale prin care se poate face intabularea?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Vanzare SRL
SRL-ul are doi asociati, si inregistreaza o suma mica de plata catre Finante, suma pe care vreau sa o achit, oricum am inteles din ce imi spuneti ca legea este in faza de proiect, dar se poate sa ma afecteze intr-un fel anume aceasta datorie?
Dar catre stat, trebuie sa platesc ceva taxe?
Va multumesc pt raspuns
Discuție Vanzare SRL
Buna ziua - in momentul de fata vreau sa-mi vand afacerea impreuna cu SRL-ul. Am gasit si clientul interesat, dupa care am vb cu contabilul meu si cu un prieten care este jurist de profesie,despre pasii pe care trebuie sa-i urmez pt a transcrie SRL-ul pe numele clientului meu, si raspunsurile lor sunt putin diferite. Firma nu are datorii decat la furnizori, dar ele vor fii platite in momentul cand ii voi preda tot persoanei respective. Va rog sa am ajutati cu sfaturi, si anume ce acte trebuie sa pregatesc si unde trebuie depuse...sau care sunt pasii pt a transcrie firma pe persoana interesata.Va multumesc.
Multumesc.

Dar trebuie declarat ceva la Registrul Comertului ceva de genul, ca firma trece de la doi asociati la un singur asociat?
:)Buna Seara,

Am nevoie de niste informatii sau mai bine zis sfaturi,sunt asociat intr-o firma cu raspundere limitata iar asociatul meu vrea sa se retraga din firma.Care sunt pasii sau care sunt procedurile care trebuie urmate in cazul asta,cum se impart bunurile sau investitia facuta de amandoi in mod egal.Precizez ca firma este deschisa de un an de zile.Va multumesc