Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produs
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produs

Buna dimineata,

Daca este posibil, va rog sa ma lamuriti cu o problema. Am comandat o usa de interior de la un vanzator autorizat. Comanda s-a facut in magazinul lor de prezentare. Produsul a sosit, conform comenzii semnata de mine, doar ca as dori sa il returnez, vanzatorul refuzand returul lui.
Este obligat sa primeasca produsul inapoi, sau are tot dreptul sa il refuze?

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Aveau un model de usa expus in showroom, iar eu am mentionat ca nu acela este modelul pe care il vreau, dupa care m-am uitat pe o brosura, si am facut comanda conform unei poze, rezultand ca am comandat acelasi model(ca si cel expus) doar ca cel din brosura avea mici diferente. Pe comanda s-a scris doar codul produsului. Am discutat si cu vanzatorul, dar el refuza sa primeasca returul, pe motiv ca produsul este comandat din Polonia, si ca nu doreste sa-si "incarce" gestiunea cu o usa. Multumesc!