avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate adinellazip

Activitate adinellazip

Da,multumesc foarte frumos pentru raspuns.
Sarbatori fericite!
Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati putin: daca in anul 2013 o SC a atins pragul de 65.000 euro si a trecut la impozitul de 16%, in anul 2014 trebuie sa depaseasca iar acest plafon pentru a ramane la acelasi impozit? Daca nu atinge/depaseste acest plafon se trece iar la 3% ?

Multumesc frumos.
Buna ziua,
lamuriti-ma va rog si pe mine: exista o formula de genul 'Invitatie la proba de lucru' care se completeaza pentru un posibil viitor angajat ? Sau este obligatoriu angajarea lui si daca dupa cateva zile nu se mai prezinta la serviciu sa ii inchei CIM?

Multumesc frumos.
Buna ziua,

Am o rugaminte catre cine ar putea sa ma lamureasca cu problema mea: am infiintat o asociatie non profit, asociatie infiintata de catre 3 membrii, eu fiind in postura de vicepresedinte.Urmeaza ca in cateva zile sa fie gata si codul fiscal, dar eu vreau sa ma retrag din aceasta asociatie. As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac pentru a nu mai avea nimic de a face cu asociatia.

Va multumesc.
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire: In cat timp de la divort se mai poate cere partajul?Exista un timp destinat pentru acest lucru, un termen de prescriere sau asa ceva?

Multumesc
Răspuns la discuția drept de uzufruct
Va multumesc pentru raspunsul prompt!
De aici sa inteleg ca sotul meu va avea parte la apartament?
Soacra mea ma poate da afara din casa sotului in cazul unui eveniment nefericit?

:-/Sotzul meu este proprietarul unui imobil cu teren impreuna cu tatal sau care are drept de uzufruct.Mentionez ca parintii sunt divortati si soacra mea are un apartament pe numele ei si al socrului meu,apartament in care locuieste cu cumnata mea care are un handicap pentru care ia indemnizatie.In momentul divortului intelegerea a fost ca apartamentul ramane soacrei si fetei ei ,iar casa ramane socrului cu fiul sau.Intrebarea mea este:In cazul in care se pune problema succesiunii cum se va proceda?Mentionez ca eu nu sunt trecuta in nici un act de proprietate,iar sotul meu era necasatorit in momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare.Acum a aparut si un copil in urma casatoriei si imi fac griji.
Va multumesc anticipat!
=D>
e bine asa.....dar totusi nu am inteles ceva:medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni...venituri lunare brute sau nete?

Va multumesc anticipat!!!
O zi frumoasa!!!!!!
Buna seara,
Am si eu nevoie de ajutor va rog:eu am salariul brut de 1800lei/luna in ultimele 5 luni.La acest venit mi se adauga si comisioane realizate din vanzari,comisioane care sunt trecute in cartea de munca.Inainte de aceste 5 luni,am avut un alt loc de munca unde salariul era de aprox.700 lei/net pe luna.Intre cele 2 locuri de munca a fost o diferenta de cateva zile,aprox o sapt.Daca totul merge bine voi naste la sf lunii iunie.Intrebarile mele sunt:Cum se va calcula suma pe care eu o voi primi lunar in concediul postnatal?Ma ajuta cu ceva comisionul?Daca stau in concediu medical,ma va afecta cu ceva?

Va multumesc pt timpul acordat si va doresc o seara buna in continuare!!!!