avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate snipe1975

Activitate snipe1975

Multumesc. De aceea am si cerut brokerului sa o faca desi imi spunea ca nu e valabila si ca vechiul proprietar nu are cum sa o anuleze pe cea veche.
Sa-mi schimb si brokerul deci? :D
Am cumparat o masina iar fostul proprietar (o firma) a anulat RCA-ul dupa ce i-am platit masina si a emis factura. Am facut RCA nou inainte sa iasa fiscalul (facutr pe seria de sasiu), dar brokerul imi spune ca RCA-ul nou nu e valabil pana nu iese fiscalul. Am voie sa circul cu masina?
Cele doua termene au fost ratate. Avem totusi de a face cu o eroare judiciara, nu?
Multumesc. Acum e clar.
Odata solicitarea in scris transmisa exista macar atunci vreun teremen legal de raspuns? Daca se depaseste acel termen ce pot face?
Sa zicem ca ieri s-a terminat preavizul, iar eu nu am primit decizia de concediere. Ce fac? Stau si sper sa se milostiveasca firma sa-mi trimita candva decizia, sau ma prezint in continuare la munca?
Imi cer scuze pentru ambiguitate. Daca se termina perioada de preaviz, si totusi nu mi se comunica decizia de concediere ca urmare a desfiintarii postului, ce se intampla dpdv legal? Pot demara actiunea in justitie dupa expirarea perioadei de preaviz pe baza faptului ca am fost concediat pentru desfiintarea postului dar aceasta nu a avut loc intrucat nu mi-a fost comunicata decizia?
Multumesc.
Am cerut anularea unui HCL care suspenda abuziv un HCL initial. Am obtinut anularea. Disparand susdpendarea, HCL initial a devenit obligatoriu. Numai ca parata, UAT refuza sa puna in aplicare. Fara titlu executoriu in hotararea judecatoareasca, toti executorii la care am fost mi-au ras in nas, spunand ca nu au pe ce baza sa execute.
Totodata, judecatorii au obligatia de a se pronunta in privinta tuturor cererilor petentilor. In cazul de fata nu s-a intamplat acest lucru.
Pai sa clarificam: contencios administrativ - 3 cereri: anulare act administrativ, titlul executoriu si a treia care nu conteaza. Magistratul admite cererea dar se pronunta doar in cazul primeia. Fara titlul executoriu, paratul continua nestinghenit ce facea si pana atunci.
Eroare judiciara in materie de contencios administrativ - raspunde Statul Roman in acest caz, si se pot cere daune materiale? Exemplu: nepronuntarea in cazul tuturor cererilor partii vatamate/petentului - ex. titlul executoriu.