avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate zerg

Activitate zerg

Răspuns la discuția Tva 5 % ptr imobile noi
Aplicarea TVA 5% se face la cererea cumparatorului pe baza unei declaratii pe propria raspundere (autentificata de notar).

Daca contractul s-a incheiat deja, parerea mea e ca e prea tarziu.
Răspuns la discuția Tva 5 % ptr imobile noi
Nu conteaza ce ai in proprietate. Conteaza ca poti beneficia o singura data de reducerea de 5%, ca necasatorit sau familie;

Citez din OUG 200/2008:

Orice persoană necăsătorită sau familie poate
achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:
1. în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe
care au achiziţionat-o cu cota de 5%;
2. în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio
locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;
Răspuns la discuția tva 5% la apartamentele noi
S-ar putea sa fie putin diferit.

Din avansul de 8000 EUR, s-a platit TVA 1277.31 EUR, respectiv 4470 RON.

Statul trebuie sa returneze diferenta de TVA de la 19 la 5% = 941 EUR = 3294 RON (la cursul de 3.5).
Eu ma indoiesc ca statului ii pasa ca EUR s-a devalorizat si ca acesti 3294 RON valoreaza acum doar 823 EUR.

In cazul descris de dvs., vanzatorul ar primi net mai putin daca ar factura cu 5% decat cu 19%.

Sunt de parere ca trebuie recalculata fiecare rata in parte, respectiv
- rata de 8000 eur se recalculeaza cu 5% si se transforma in lei la cursul de 3.5, rezultand un minus in RON
- rata de 72000 eur se recalculeaza cu 5% si se transforma in lei la cursul de 4
- se scade din suma ratei 2 minusul rezultat la rata 1
Răspuns la discuția TVA 5% BLOC NOU
Eu stiam ca se aplica cursul din data platii, respectiv suma platita ca avans in RON are aceeasi valoare in EUR ca la data respectiva.
Dar in cazul in care eu mai am o rata de platit?
Se poate scadea TVA-ul de rambursat din suma ramasa de plata?

Probabil sunt vecin cu Ciprian, am primit aceleasi argumente de la constructor. In cazul meu insa, chiar nu vad nici un motiv sa nu se faca asa. Constructorul nu trebuie sa scoata efectiv bani din buzunar in acest caz.