avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate anaderol

Activitate anaderol

Buna ziua,
am primit o amenda de la ARR pentru neprezentarea atestarii activitatilor conform reg. 561/2006, problema mea e faptul ca soferul a asteptat pur si simplu sa fie incarcat, si are diagramele ce atesta ca a stat.
Poate cineva sa-mi explice clar in ce conditii trebuie completata atestarea activitatilor conf. reg.516/2006, chiar daca soferul sta si nu are activitate trebuie completata aceast formular?
Voi incerca o contestare a procesului verbal de contraventie, problema mea e ca nu am gasit nicaieri clar specificat acest lucru.
Buna ziua, ma poate indruma cineva, ce legi se aplica in privinta relatiilor comerciale cu China.
Am achizitionat de la o firma din China niste produse, in mod repetat, ultima data am facut plata dar nu ne-au mai trims produsele.
Nu avem un contract cu ei, doar corespondenta pe mail, facturile anterioare si o comanda.
Avem vreo sansa sa ne recuperam banii?
Am incercat in diverse randuri sa luam legatura cu ei dar nu au mai dat nici un semn de viata.
Ce trebuie facut? Ma pot adresa instantei noastre, sau cum se procedeaza?
Va multumesc!
Răspuns la discuția prescriptia taxei de mediu
De ce nu poate fi vorba de o prescriptie?
Buna ziua, am o rugaminte, daca poate sa ma ajute cineva, am primit de la mediu, o somatie de plata, pentru plata unor dobanzi si penalitati incepand cu 2002. In anul 2006 am platit taxele de mediu retroactiv din 2002, si acum am primit penalitati de intarziere pentru acestea. Imi poate spune cineva cum functioneaza aici prescriptia? La 3 ani sau la 5 ani?
Răspuns la discuția refacturarea utilitatilor
Da, pai pana la urma ca sa scapam de toata problema asa v-om face, totusi problema ramane, stipulatrea din legea gazului cum ca orice consumator nu are voie sa vanda gaz e foarte generala si asta presupune ca pentru orice chirias nou care vine sa-i faci un nou contract cu ei, sa-l reziliezi pe cel dinainte si tot asa, ceea ce presupune o cheltuiala inutila, numai pentru ca legiuitorul a lasat loc la interpreari, pentru ca in spiritul legii, ceea ce dorea legiuitorul sa spuna era ca consumatorul nu are voie sa vanda gaz la un pret mai mare, ca si activitate, fara aprobarile de rigoare.
Asa ca atentie tuturor celor care refactureaza gazul, sa nu patiti ca noi si sa nu va treziti cu o amenda intre 10000 si 25000 lei. Va multumesc.
Răspuns la discuția refacturarea utilitatilor
Pai da, dar Eongaz imi spune ca am incalcat legea si imi da amenda, eu ca si consumator nu am voie sa facturez sau sa refacturez nimanui gazul, si in lege e prevazuta amenda de la 10000 la 25000, deci de fiecare data cand am un chirias nou trebuie reziliat si refacut contractul cu gazul? Eu nu inteleg, toata lumea refactureaza utilitatile, chiar toata lumea e in ilegalitate?
Refacturam utilitatile la gaz, apa, energie pe factura de chirie sub denumirea servicii. Dar conform legii 351/14.07.2004 nu avem dreptul sa vindem gaz, ba chiar ne dau amenda cei de la gaz pentru ca am refacturat chiriasilor gazul. Ce-i de facut? Trebuie reziliat contractul cu gazul?