Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... prescriptia taxei de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

prescriptia taxei de mediu

Buna ziua, am o rugaminte, daca poate sa ma ajute cineva, am primit de la mediu, o somatie de plata, pentru plata unor dobanzi si penalitati incepand cu 2002. In anul 2006 am platit taxele de mediu retroactiv din 2002, si acum am primit penalitati de intarziere pentru acestea. Imi poate spune cineva cum functioneaza aici prescriptia? La 3 ani sau la 5 ani?
Buna ziua !
Daca termenul general de prescriptie extinctiva este de 3 ani, in ceea ce priveste creantele statului aceste termene sunt de 5 ani sau chiar 10 ani. In cazul dumneavoastra nu poate fi vorba de prescriptie.
Cu stima !
De ce nu poate fi vorba de o prescriptie?