avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate simona eftimie

Activitate simona eftimie

Am fost angajata cu contract pe perioada determinata pe data de 05.05,2008 pentru o perioada de 2 ani,pe post de economist- contabil la o companiei multinationala, inlocuind o colega ce urma sa intre in concediu crestere copil.La scurt timp am ramas insarcinata si eu la randul meu intrand in concediu crestere copil in data de 10.01.2009.Pe data de 05,05,2010 contractul meu de munca a fost prelungit printr-un act aditional pana pe data de 05,01,2011data cand expira concediul de maternitate.Am citit in Codul Muncii ca perioada contractului pe perioada determinata intre aceleasi parti nu poate fi mai mare de 24 de luni si totusi contractul meu a depasit cu prelungirea respectiva perioada.
Doresc sa-mi reiau activitatea in cadrul companiei respective dar nu stiu daca am dreptul legal de a o face expirandu-mi contractul si daca nu daca am dreptul la somaj
Buna ziua
In urma cu 2 luni am fost implicat intr-un accident rutier produs din vina mea din care a rezultat avarierea a doua masini.In prima masina lovita se aflau 2 persoane din care soferul a fost dus de urgenta la spital pentru investigatii cealalta persoana neavand nimic.Am insotit persoana respectiva la spital unde i s-au facut RNM si fond de ochi fiind singurele care au fost solicitate de catre medicii de urgenta.In urma acestora s-a constatat ca nu este nici-o problema medicala.Dupa o perioada de 2 luni am fost solicitat de catre persoana accidentata cerandu-mi o suma de 3000 de E justificandu-mi faptul ca soc de asig nu l-a despagubit indeajuns ptr autoturism si ca la nevoie poate sa aduca si certificat medico legal .Nu stiu in ce masura acesta a scos acel certificat deoarece la consult nu a reesit nimic.Accidentul s-a produs pe 9 nov deci au trecut cele 60 de zile termen in care putea sa depuna plangere si nu am fost instiintata pana la data de azi.Va intreb daca nu a depus aceasta plangere mai are dreptul sa o depuna, de dosarul meu unde ma pot interesa si daca am acces la elsi daca in urma unui proces refuzand sa-i achit suma are sanse sa il castige.
Răspuns la discuția Avocat din oficiu
Buna ziua
Ma numesc Adrian, in urma cu 2 luni am fost implicat intr-un accident rutier produs din vina mea din care a rezultat avarierea a doua masini.In prima masina lovita se aflau 2 persoane din care soferul a fost dus de urgenta la spital pentru investigatii cealalta persoana neavand nimic.Am insotit persoana respectiva la spital unde i s-au facut RNM si fond de ochi fiind singurele care au fost solicitate de catre medicii de urgenta.In urma acestora s-a constatat ca nu este nici-o problema medicala.Dupa o perioada de 2 luni am fost solicitat de catre persoana accidentata cerandu-mi o suma de 3000 de E justificandu-mi faptul ca soc de asig nu l-a despagubit indeajuns ptr autoturism si ca la nevoie poate sa aduca si certificat medico legal .Nu stiu in ce masura acesta a scos acel certificat deoarece la consult nu a reesit nimic.Accidentul s-a produs pe 9 nov deci au trecut cele 60 de zile termen in care putea sa depuna plangere si nu am fost instiintata pana la data de azi.Va intreb daca nu a depus aceasta plangere mai are dreptul sa o depuna, de dosarul meu unde ma pot interesa si daca am acces la elsi daca in urma unui proces refuzand sa-i achit suma are sanse sa il castige.
Răspuns la discuția DEMISIE SAU SUSPENDARE
Doresc incetarea contractului cu timp partial prin acordul partilor.Este obligatoriu sa-l suspend?
DORESC SA INTRU IN CCNC CRESTERE COPIL.AM O FUNCTIE DE BAZA UNDE CONTRACTUL SE SUSPENDA DAR MAI AM UN CONTRACT PARTIAL DE MUNCA.INTREBAREA MEA ESTE CUM PROCEDEZ CU ACESTA TREBUIE SUSPENDAT SAU INCHEIAT PRIN DEMISIE ?