Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract perioada determinata

Am fost angajata cu contract pe perioada determinata pe data de 05.05,2008 pentru o perioada de 2 ani,pe post de economist- contabil la o companiei multinationala, inlocuind o colega ce urma sa intre in concediu crestere copil.La scurt timp am ramas insarcinata si eu la randul meu intrand in concediu crestere copil in data de 10.01.2009.Pe data de 05,05,2010 contractul meu de munca a fost prelungit printr-un act aditional pana pe data de 05,01,2011data cand expira concediul de maternitate.Am citit in Codul Muncii ca perioada contractului pe perioada determinata intre aceleasi parti nu poate fi mai mare de 24 de luni si totusi contractul meu a depasit cu prelungirea respectiva perioada.
Doresc sa-mi reiau activitatea in cadrul companiei respective dar nu stiu daca am dreptul legal de a o face expirandu-mi contractul si daca nu daca am dreptul la somaj
cu acordul partilor va puteti relua activitatea daca acel post e liber.
Daca a depasit durata de 24 de luni , nu mai poate fi prelungita aceasta durata si , prin urmare, c.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.
Temeiul de drept al incetarii va da posibilitatea sa beneficiati de somaj in conditiile prevazute de Legea nr.76/2002.