avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE SAU SUSPENDARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE SAU SUSPENDARE

DORESC SA INTRU IN CCNC CRESTERE COPIL.AM O FUNCTIE DE BAZA UNDE CONTRACTUL SE SUSPENDA DAR MAI AM UN CONTRACT PARTIAL DE MUNCA.INTREBAREA MEA ESTE CUM PROCEDEZ CU ACESTA TREBUIE SUSPENDAT SAU INCHEIAT PRIN DEMISIE ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:27, 10 Februarie 2009
Toate contractele de munca vor fi suspendate pe durata concediului de crestere si ingrijire copil.

Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, este greu de citi mesajul si contravine regulilor acestui forum. va multumesc.
Doresc incetarea contractului cu timp partial prin acordul partilor.Este obligatoriu sa-l suspend?
daca doriti incetarea unui cim puteti cere acordul angajatorului sau ii puteti inainta demisia.
daca doriti incetarea cu acordul partilor formulati o cerere in acest sens si obtineti semnatura angajatorului. Trebuie sa nu uitat faptul ca angajatorul are dreptul de renunta sau nu la perioada de preaviz.
La incetarea c.i.m. prin acordul partilor nu se acorda preaviz.
La incetarea c.i.m. prin demisie exista posibilitatea de a se acorda preaviz sau de a se renunta de catre angajator la termenul de preaviz.

Ambele contracte de munca pot fi suspendate, in baza art.51 lit.a C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil franschhoek franschhoek Buna seara, sunt angajat al unei companii private de doi ani si jumatate.Sotia este insarcinata si trebuie sa nasca pe la jumatatea lui septembrie.Acum o ... (vezi toată discuția)
Suntem obligati sa ne intoarcem la munca daca ne-am dat demisia in ccc? Valutzuu Valutzuu Buna ziua. Sunt angajat MApN. In iulie 2020 am intrat in CCC, iar inainte sa incep CCC ul, am predat tot ce aveam pe numele meu, mi-am facut lichidarea sa ... (vezi toată discuția)
Cerere de desfacere contract in caz de concediu de crestere a copilului oana_oradea oana_oradea Buna! Intrebarea mea este daca in cazul in care doresc sa intru in concediu de crestere a copilului trebuie sa fac o cerere la firma la care lucrez pentru ... (vezi toată discuția)