Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE SAU SUSPENDARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE SAU SUSPENDARE

DORESC SA INTRU IN CCNC CRESTERE COPIL.AM O FUNCTIE DE BAZA UNDE CONTRACTUL SE SUSPENDA DAR MAI AM UN CONTRACT PARTIAL DE MUNCA.INTREBAREA MEA ESTE CUM PROCEDEZ CU ACESTA TREBUIE SUSPENDAT SAU INCHEIAT PRIN DEMISIE ?
Toate contractele de munca vor fi suspendate pe durata concediului de crestere si ingrijire copil.

Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, este greu de citi mesajul si contravine regulilor acestui forum. va multumesc.
Doresc incetarea contractului cu timp partial prin acordul partilor.Este obligatoriu sa-l suspend?
daca doriti incetarea unui cim puteti cere acordul angajatorului sau ii puteti inainta demisia.
daca doriti incetarea cu acordul partilor formulati o cerere in acest sens si obtineti semnatura angajatorului. Trebuie sa nu uitat faptul ca angajatorul are dreptul de renunta sau nu la perioada de preaviz.
La incetarea c.i.m. prin acordul partilor nu se acorda preaviz.
La incetarea c.i.m. prin demisie exista posibilitatea de a se acorda preaviz sau de a se renunta de catre angajator la termenul de preaviz.

Ambele contracte de munca pot fi suspendate, in baza art.51 lit.a C.mun.