avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate cdinu

Activitate cdinu

Multumesc frumos pentru raspuns si promptitudine.
Buna ziua. Am rugamintea sa-mi spuneti daca exista posibilitatea partajului voluntar in cazul unei constructii realizate in baza unei asociatii fara personalitate juridica dintre o persoana fizica si o persoana fizica autorizata. Precizez ca ambii parteneri au participatie materiala , in speta , teren si bani investiti.
Discuție HG 301/2012
Va rog sa-mi dati o opinie avizata despre HG 301/2012, versus HG 1010/ 2004.
Dinu C. - Cu tot respectul pentru cei care raspund intrebarilor pe acest forum, am o intrebare:
In anii 1989-1990 exista categoria de " conditii grele de munca" iar acesta era specificata in cartea de munca.
In conformitate cu noua lege a pensiilor 263/2010, carei grupe de munca (deosebite, speciale, alte conditii) ii corespunde categoria mentionata mai sus si care este actul normativ care face aceasta echivalare??
Cu multumiri,
Buna ziua,

Numele meu este Cristi, de profesie inginer si as dori sa aborez urmatoarea speta:
Urmeaza sa imi schimb serviciul iar noul angajator este de acord sa incheiem un contract individual de munca cu clauza de reziliere (din partea firmei) de 50.000 Euro. In principiu,daca se intimpla sa ma concedieze din din orice motiv, excluzand inculparea mea intr-o cauza penala care sa afecteze direct firma, societatea comerciala in cauza sau in caz de insolvabilitate a acesteia, proprietarii (pers fizice), urmeaza sa-mi achite suma respectiva in interval de 1 luna e la data concedierii.
Intrebari:
1. Este legala o astfel de clauza dpdv al legislatiei muncii?
2. Un astfel de contract trebuie incheiat la notar ?
Cu multumiri,
Cristian
Buna ziua,

Sunt interesat care este modul de impartire al unei mosteniri detinute de sot/sotie, de exemplu un teren de 1000 m, pentru cazul particular in care sotia si doi copii mostenesc sotul decedat. Mai precis ce fractie dintr-un intreg revine sotiei si ce fractie copiilor. Fractia in cauza se aplica numai la jumatatea sotului decedat, sau se ia in calcul tot intregul?

O zi buna