avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate ana_f

Activitate ana_f

Buna ziua. Am incetat un contract de munca in noiembrie 2016 (care incepuse imediat la finalul unui alt CCC), dupa care am avut somaj pana in iunie 2017. Din 2 oct.2017 am contract de munca pe perioada determinata de 1 an, momentan fara posibilitate de prelungire. Data probabila pentru urmatoare nastere ar fi pe 16 mai 2018. In aceste conditii pot beneficia de CCC? Si daca apoi, inainte de a se finaliza CCC, voi putea obtine un alt contract de munca, voi putea beneficia de stimulentul de insertie?
Multumesc.
Buna seara. Revin la problemele de acordare a CCC, unde CIM pe perioada determinata expira inainte de data probabila a nasterii (17 martie 2013). CIM a fost incheiat pana in data de 23 ianuarie 2013, insa firma a anuntat inchiderea punctului de lucru unde lucrez incepand cu 17 ianuarie 2013.
Concediul de maternitate imi poate fi eliberat incepand cu data de 7 ianuarie 2013, deci as putea beneficia de CCC daca imi continui concediul de maternitate cu CAS. Dar problema e ca nu mi se aproba prezenta la serviciu incepand cu data de 19 decembrie, deoarece pe 18 dec. se face predarea gestiunii unui alt angajat (aceasta e decizia firmei, care se ocupa cu amanetarea obiectelor din aur) si ei zic ca voi fi pontata pentru restul zilelor pana pe 17 ianuarie si voi fi platita, chair daca nu vin la serviciu.

Ce garantie am eu ca nu se desface contractul de munca pana pe 17 ianuarie ??? ce documente trebuie sa solicit? nu am primit nimic scris, ci doar indicatii prin telefon. E mai bine daca voi intra imediat in concediu medical, inainte de cel de maternitate?
Multumesc
Ca sa fiu sigura ca am inteles bine: concediu de maternitate se incadreaza in perioade asimilate stagiului de cotizare pentru acordaea CCC si nu poate fi mai mare de 63 de zile . Dar concediul de risc maternal nu este consideral perioada asimilata? Desigur varianta de prelungire a contractului e mai usoara, dar vreau sa cunosc variantele posibile in cazul in care angajatorul refuza prelungirea contractului.
Multumesc pentru promtitudine.
Buna ziua.

Si eu am un caz asemanator, doar ca nu pot beneficia de somaj, deoarece am avut somaj inainte de incadrarea in munca cu un contract de perioada determinata de 6 luni . Contractul de munca inceteaza de drept cu aprox 3 luni inainte de data nasterii. Chiar daca voi avea concediu medical, nu voi avea dreptul la CIC ?

Multumesc.
Am inteles acum.
Multumesc mult.
Buna ziua. Am nascut acum 3 luni, am depus cererea pt salariul mediu pe unitate, dar inca nu l-am primit. Intre timp sotului i s-a zis de la serviciu ca are dreptul, pe langa cele 5 zile de concediu platite, si la un salariu pentru nasterea copilului. El a primit imediat acei bani, insa nu au fost calculati ca salariu mediu pe unitate, ci i s-a dat numai salariu minim pe economie (explicatia a fost ca asa prevede contractul colectiv de munca la nivel de unitate).
Acum eu inca mai sunt in asteptarea salariului pt care am facut cerere la societatea unde lucrez. Au intarziat plata din diverse motive, iar acum zic ca nu mai pot trimite banii pe numele meu, din motiv ca am contractul cu ei suspendat pentru concediu crestere copil.
Intrebarea mea este: mai pot cere acest salariu de la societatea unde lucrez, chiar daca tatal a luat deja acest salariu de la serviciul lui?
Iar daca da, am inteles ca trebuie sa fac o sesizare la ITM din judetul unde e inregistrata societatea si sa cer un salariu mediu pe unitate (de la societate initial mi-au zis ca imi vor da salariul de incadrare ). Corect?

Multumesc, o zi buna!
Referitor la prima de la angajator, primita pe baza Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010........

Eu nu imi amintesc sa fi semnat un astfel de contract, in afara de contractul individual de munca.

Urmeaza sa nasc in octombrie 2009.
Am dreptul la aceasta prima fara Contractul Colectiv de Munca?
Multumesc pentru raspunsuri. M-ati ajutat foarte mult. Ma simt mai linistita acum, chiar daca la serviciu e o perioada mai grea.
Va doresc numai bine si copii sanatosi ;)
Mai am o singura intrebare: somajul tehnic am inteles ca se ia in considerare, dar somajul de la stat (cel de aprox. 400 lei, dupa incetarea contractului de munca)?
Cred ca asta ar fi cel mai rau lucru care s-ar putea intampla acum si trebuie sa stiu dinainte care sunt consecintele :)

Multumesc mult pentru ajutor. O zi buna!
Da, sunt in CFP incepand cu 30 ian. Nu stiu ce urmeaza.
E mai bine daca intru in somaj? Daca stau toata luna in CFP, se mai ia in considerare?


Multumesc pentru raspunsuri.