avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Activitate ami_nico

Activitate ami_nico

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care sunt coeficientii de ierarhizare care se aplica pt anul 2013? de exemplu la un medic stomatolog cu norma intreaga cu ce salariu minim pe economie il incadrez de la data de 01.02.2013? daca salariul minim pe economie este 750 lei eu il incadrez la 1500 lei pt 8 ore?
Va rog mult sa imi raspundeti si mie.
Multumesc

Multumesc pentru raspuns, o singura intrebare mai am, cui ma pot adresa in acest caz in care nu primesc raspuns, la ce institutie a statului sa mai merg?
O seara placuta!
Am depus petitia la procuror deoarece am cumparat o masina de la o societate comerciala si cand am vrut sa o inmatriculez am aflat ca nu se platise taxa pe poluare fiind adusa din germania in 2008. Eu am cumparat masina in 2011 inmatriculata pe bucuresti si cand am vrut sa o trec pe numele meu in jud ilfov mi-au fost retinute toate actele in original la politie si trimise la sectia 6 buc pt a rezolva acest caz. Intre timp am fost la sectia 6, am fost audiati eu si intermediarul de la care am luat masina(eu am luat-o de la persoana x si masina era inmatriculata pe firma varului persoanei x si m-a aburit ca sunt toate actele in regula si nu o sa fie pb cand o voi inscrie). Dupa aceasta audiere am fost sfatuit de cei de la sectia 6 sa depun o petitie la parchet pt a primi actele inapoi ca sa pot merge sa platesc aceasta taxa pt a pune in circulatie autoturismul pe care il tin fara numere de 6 luni. Asa cum v-am spus am depus in data de 31.01.2012 aceasta petitie la parchet si nici pana azi nu am primit raspuns.
Am vorbit cu cei de la sectia 6 care se ocupa de cazul meu si mi-au spus ca dosarul a fost cerut de procuror dar nu mia dat inca raspuns. Sincer nu mai am rabdare sa mai astept si as vrea sa merg mai departe pt a rezolva acest caz.
Multumesc!
Buna seara,

Am depus si eu o petitie la Parcetul de pe langa Judecatoria Sectorului 2 Bucuresti in data de 31.01.2012 si am primit nr de inregistrare. Problema este ca nici pana in ziua de azi 24.04.2012 nu am primit un raspuns oficial acasa si am rugamintea sa imi spuneti care este urmatoarea institutie la care ma pot adresa pt faptul ca sesizarea mea nu s-a solutionat in termenul prevazut de lege?
Va rog sa imi spuneti care este termenul legal in care se primeste un raspuns, care este legea prin care pot dovedi ca sa incalcat acest drept de a primii un raspuns si care este institutia la care ma pot adresa?
Va multumesc!
buna seara,

am si eu o intrebare si sper sa ma ajute cineva....am cumparat o masina de la o societate comerciala si administratorul nu mi-a adus fiscalul in termen de 30 zile de la data facturii...am obtinut fiscalul dabea dupa o luna si 10 zile...problema este ca eu nu am stiut ca trebuie sa anunt la primarie chiar daca nu am fiscalul si cad am fost sa o inregistrez pe numele meu mia dat amenda 240 ron cei de la primarie...intrebarea mea este daca stie cineva cum sta treaba cu aceste amenzi pt nedeclararea in termen de 30 zile de la data achizitionarii masinii?
care este amenda minima pt depasirea termenului legal cu 10 zile?dar cea maxima?
va intreb deoarece mi se pare ciudat sa primesc amenda de la primarie si de la politie nu, deoarece am inscris-o si cei de la politie nu au zis nimic!

Va multumesc si sper sa ma ajute cineva cu un raspuns!!
am semnat contract si am lucrat mai mult de 4 luni dar eu am nev doar de ultimele 4 pt completarea celor 9 luni d la ultima soc pt a face 12 luni in total,nu am nici o datorie fata de acea societate,contractul a incetat cu 55 b din codul muncii, am cartea de munca completata de itm ilfov pt penultimul angajator care nu vrea sa imi dea adev.....mi-a zis sa ma duc la itm sa cer....cred ca contabila aia habar nu are cum lucreaza......ce zici?ce pot face in acest caz?ms pt raspuns
poate ma ajuta si pe mine cineva care a fost in situatia mea....locul de munca s-a desfiintat si mi sa eliberat adeverinta de somaj doar ca eu am lucrat doar 9 luni la acel loc de munca.....problema este ca m-am dus la celalalt loc de munca sa imi dea adeverinta pentru restul lunilor pana la 12 luni iar administratorul nu vrea sa imi completeze adeverinta pentru ultimele 4 luni care le-am lucrat la el.....ce pot sa fac?unde ma pot adresa?sa ii spun ca fac sesizare unde la itm?indrumati-ma si pe mine va rog