Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nu vrea sa imi dea adeverinta de somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nu vrea sa imi dea adeverinta de somaj

poate ma ajuta si pe mine cineva care a fost in situatia mea....locul de munca s-a desfiintat si mi sa eliberat adeverinta de somaj doar ca eu am lucrat doar 9 luni la acel loc de munca.....problema este ca m-am dus la celalalt loc de munca sa imi dea adeverinta pentru restul lunilor pana la 12 luni iar administratorul nu vrea sa imi completeze adeverinta pentru ultimele 4 luni care le-am lucrat la el.....ce pot sa fac?unde ma pot adresa?sa ii spun ca fac sesizare unde la itm?indrumati-ma si pe mine va rog
buna!
In cazul celui de al doilea angajator unde ai lucrat 4 luni, se pare ca exista o problema!
1. ai semnat contract individual de munca?
2. ai datorii catre acea societate?
3. daca ai avut cim, de ce a fost incetat?
Revino cu detalii!
am semnat contract si am lucrat mai mult de 4 luni dar eu am nev doar de ultimele 4 pt completarea celor 9 luni d la ultima soc pt a face 12 luni in total,nu am nici o datorie fata de acea societate,contractul a incetat cu 55 b din codul muncii, am cartea de munca completata de itm ilfov pt penultimul angajator care nu vrea sa imi dea adev.....mi-a zis sa ma duc la itm sa cer....cred ca contabila aia habar nu are cum lucreaza......ce zici?ce pot face in acest caz?ms pt raspuns
Probabil ca acea doamna nu stie sa iti completeze acea adeverinta, dar ar trebui sa le spui ca sunt oblgati sa iti elibereze aceasta adeverinta, (chiar la incetarea cim, trebuia sa iti elibereze o adeverinta de vechime).
In caz contrar te poti adresa unui inspector de munca din cadrul itm unde ii vei relata exact problema ta!
Succes!
Conform art.39 alin 2) din Codului muncii angajatorul este obligat sa elibereze adeverinta
" (2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului"