Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediere. Ce drepturi am? Somaj si plata concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediere. Ce drepturi am? Somaj si plata concediu

Buna ziua. Ma aflu intr-o situatie cam proasta. Motiv pentru care am 2 intrebari:
Mi s-a spus ca nu mi se va prelungi contractul de munca incheiat pe o per. determinata de 2 luni, fara preaviz. In aceste 2 luni nu mi-am luat nici o zi de concediu din cele 3 care imi reveneau. Intrebarea mea este: cele 3 zile nefolosite ar trebui platite de angajator?
2.Contractul meu se incheie dupa 2 luni. Intre fostul loc de munca si acesta pe care trebuie sa il parasesc, a existat o luna de pauza( mi s-a incheiat contractul mult mai tarziu decat mi-am inceput activitatea efectiv in cadrul firmei care a renuntat la serviciile mele). Cum se calculeaza somajul? Am dreptul la el chiar daca am acea luna pauza?
Apoi, cum s-ar calcula somajul daca se acorda? Raportat la ultimul salariu, sau la media pe ultimii ani?
Va multumesc.
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56j din Codul muncii) la data expirarii sale. Nu mai trebuie sa vi se dea preaviz deoarece la data semnarii CIM stiati care este durata lui.

2. La data incetarii sub orice forma a unui CIM angajatorul este oligat sa va compenseze in bani zilele de CO cuvenite si neefectuate (art.41(4) din Codul muncii).

3. Veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni ati avut 12 luni lucrate (cu program normal-8 ore pe zi) si cotizate la somaj.

4. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

5. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din indicatorul social de referinta, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

6. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
Si inca o intrebare: ce acte ar trebui facute astfel incat conturile cu acest angajator sa fie incheiate?
Angajatorul a dorit ca dupa expirarea perioadei de proba, sa renunte la serviciile mele. El trebuie sa incheie contractul, sau cum se procedeaza?
Eu ar trebui sa iau o adeverinta de la ei?
Ce se intampla cu cartea de munca? Ramane la ITM?
Multumesc mult pt. raspuns.
1. Angajatorul trebuie sa emita decizia de incetare a CIM din care veti primi si dvs. un exemplar.
2. Carnetul de munca il luati dvs. de la ITM.
3. Angajatorul trebuie sa va mai completeze adeverinta tip pentru somaj, cu cele 2 luni lucrate la el.
Multumesc din nou