Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj pentru CIM timp partial 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj pentru CIM timp partial 4 ore

Buna ziua,
Sunt administrator si angajat, cu 4 ore, din 01.02.2012 la un srl .
Datorita situatiei economice am inchis un punct de lucru cu activitate comert la 01.10.2014.
Fiind la zi cu plata contributiilor la stat, am hotarat sa ies la somaj.
Am dat preaviz 03.09.2014-30.09.2014.
Am facut incetare CIM cu operare in REVISAL 01.10.2014.
Am completat adeverinta cu varsaminte pt timp partial din:
sept.2014-oct.2013 adev.1
sept.2013-oct 2012 adev.2
cu datele de validare din Decl.112 aferenta fiecarei luni de varsamant.
Am intocmit adeverinta de vechime 01.02.2012-01.10.2014, cu salariu aferent perioadei.
In completare toate celelalte acte si copii necesare depunerii dosar somaj.
Ieri 09.10.2014 am fost la AJOFM ptr. depunere dosar.
Primul lucru spus = nu am dreptul la somaj.
Motivarea: Dosarul trebuia depus la AJOFM in data de 01.10.2014, data in care inceteaza CIM cu timp partial (si data cu care s-a operat in REVISAL incetarea CIM)
Mi s-a spus ca pentru iesire la somaj a celor cu CIM partial, (cum e cazul meu) ESTE O ALTA PROCEDURA: inceteaza CIM AZI- AZI ma prezint la AJOFM cu dosarul
Am fost nevoita sa merg la ITM sa fac cerere pentru revenire operare contract in REVISAL ptr. data de luni 13.10.2014.
Totodata am refacut si adeverinta de vechime si adeverinta cu varsaminte:
adev.1= Oct.2014-Nov.2013
adev.2= Oct.2013-Nov.2012
Luni merg la AJOFM.
Legea nu este aceeasi ptr. CIM cu 8 ore si CIM cu 4 ore. ( Adica dosarul nu trebuia depus in termen de 10 zile de la incetare CIM?)
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Legea este aceeasi pentru orice tip de c.i.m.
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
Ma puteti lamuri care a fost greseala mea la intocmirea dosarului?
De ce nu a fost primit ieri 09.10.2014 la AJOFM?
De ce am fost pusa sa modific in REVISAL incetarea CIM cu 13.10.2014 si sa depun dosar luni 13.10.2014?
Ca sa mai am un stat de plata pe oct.2014 pentru 13 zile?
Dar daca o data cu inchiderea punctului de lucru 1.10.2014, se suspenda si firma, atunci chiar ca nu mai ieseam la somaj in veci.
Tot respectul si multumirile mele pt. raspuns.
Care este data incetarii c.i.m.?
Initial CIM a incetat cu 01.10.2014.
Azi am facut cerere la ITM pt revenire in REVISAL pt luni 13.10.2014 de incetare CIM si prezentare cu dosarul in dinti la AJOFM tot luni 13.10.2014.
Potrivit art.2553 C.civ. coroborat cu art.38 alin.2 din Legea 76/2002,ultima zi de depunere a actelor trebuie sa fie 13.10.2014 pentru a se beneficia de somaj de la data de 01.10.2014.