avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate symonika_kreatza

Activitate symonika_kreatza

Discuție pf sau af
Buna ziua.Am cateva intrebari.Ce este mai convenabil? Lucrez in constructii si am fost dat in somaj. Eu activez in continuare la acel patron dar nu am nici o forma legala, eu fac parte si dintr-o intreprindere familiala ce are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul. Ideea era daca la o intreprindere familiala as pune la obiect de activitate si munca in constructii trebuie sa-mi mai fac un pfa ca sa fiu legal?cum e mai bine sa procedezi?
sau fac doar un pfa si sa nu mai fac parte din asociatia familiala??
Pot sa-mi fac carte de munca??In lege nu e trecut nimic concret .
Buna ziua.Am cateva intrebari.Ce este mai convenabil? Lucrez in constructii si am fost dat in somaj. Eu activez in continuare la acel patron dar nu am nici o forma legala, eu fac parte si dintr-o intreprindere familiala ce are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul. Ideea era daca la o intreprindere familiala as pune la obiect de activitate si munca in constructii trebuie sa-mi mai fac un pfa ca sa fiu legal?cum e mai bine sa procedezi?
sau fac doar un pfa si sa nu mai fac parte din asociatia familiala??
Pot sa-mi fac carte de munca??In lege nu e trecut nimic concret .
buna ziua am si eu o nelamurire .....daca am contract de concesionare cu primaria pe perioada de 15 ani din care au trecut 3... deci contractul mai este valabil inca 12 ani , iar primaria m-a instiintat ca scoate la licitatie publica spatiul mentionez ca speta este un cabinet medical si actualmente este data o noua lege (ordonanta 68/2008) Care imi sunt drepturile vis-a vis de cumpararea spatiului respectiv pe o perioada mai indelungata avand in vedere ca am facut investitii in spatiul respectiv ,iar la evaluarea spatiului respectiv pe care eu am platito promaria a facut-o fara sa ma anunte.
Răspuns la discuția sporul pentru orele suplimentare
Va multumesc foarte mult oricum sunt foarte multe nereguli dar aceasta e absurda si sper sa se faca dreptate ca isi bat joc de angajati .
Răspuns la discuția sporul pentru orele suplimentare
apropo pe toata perioada lucrata la firma aceasta (11 luni) asa au fost platite orele suplimentare am analizat toate fluturasela si oricum ei trebuie sa aiba dovezile tuturor acestor luni, din cate am inteles ei au depuse la itm pontaje false
Răspuns la discuția sporul pentru orele suplimentare
mi-am depus demisia astazi incepand cu data de astazi si mi-a fost acceptata la zi si au zis ca lichidarea pentru perioada lucrata neplatita se face pe 15 martie
Răspuns la discuția sporul pentru orele suplimentare
Odata ce am cerut sa imi explice cum au calculat orele suplimentare de a iesit atat mi-au spus ca orele suplimentare sunt platite cu 1 % din venitul realizat. Toate acestea s-au intamplat astazi si am ajuns acasa am citit codul muncii si toate legile si de aceea va cer parerea ca nu stiu ce sa fac in conditiile in care trebuie sa mi se faca lichidarea in martie . legea spune clar ca acestia au incalcat-o este o absurditate
Răspuns la discuția sporul pentru orele suplimentare
in contractul individual de munca este specificat clar:ORELE SUPLIMENTARE PRESTATE SE COMPENSEAZA CU UN SPOR LA SALARIU CONFORM LEGII NR 53/2003 SAU CONFORM CCM. Normal trebuia ca in clauzele acelui CCM sau sa se regaseasca prevederile legii 53/2003 . Mai specifica in CCI la obligatiile angajatorului ca trebuie sa acorde toate drepturile ce decurg din acest contract individual din CCMsi din lege
Mai precizez ca la punctul dispozitii finale scrie: Prevederile prezentului CCI se completeaza cu dispozitiile legii 53/2003- Codul muncii si a CCMaplicabil incheiat la nivel national.
vreau sa intreb cum trebuie sa procedez in situatia aceasta:la 40 ore suplimentare efectuate am fost platita cu 2 ron, in contractul individual de munca imi spune ca orele suplimentare imi vor fi platite clegii 53/2003 sau a contractului colectiv de munca. deci parerea mea e ca nu trebuie sa fie mai putin de 75% din venitul realizat . odata cu demisia am aflat ca exista un regulament de ordine interioara in care este specificat ca orele suplimentare sunt platite cu 1% din venitul realizat. in conditiile in care nu mi s-a prezentat nici contractul colectiv de munca si nici regulamentul de ordine interioara si nu am semnat asa ceva ce pot face? desi in codul muncii scrie clar la obligatiile angajatorului ca trebuie sa prezine angajailor contractul colectiv de munca sau dupa caz regulamentul de ordine interioara.................astept un raspuns va rog ca am ramas socata