avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate tudosemaria

Activitate tudosemaria

in momentul in care completezi o cerere de divortz,cu incredintare minor,partaj,etc,nu este normal ca bunurile comune ce urmeaza sa fie partajate sa nu poata fii vandute de unul dintre soti pana la pronuntarea divortzului si realizarea partajului?
Buna ziua.Am completat cererea de divortz in urma cu 2 saptamani la judecatoria de sector,acolo unde amandoi avem domiciulil stabil. Am aflat ca sotul meu a vandut ieri toate bunurile imobile comune,dobandite in timpul casatoriei noastre,tatalui lui ptr a se sustrage partajului.Vanzarea a fost facuta in baza unor procuri facute de mine ptr sotul meu in urma cu 2 ani,cand eram bolnava.Este legala aceasta vanzare avand in vedere ca cererea de divortz a fost inaintata deja?
Am un avocat cu care ma sfatuiesc,insa nu sunt pe deplin multumita de dumnealui.Nu ma poate lamuri in aceasta privinta.
Va rog sa ma ajutati,
Multumesc
Sunt casatorita cu sotul meu de 3 ani si impreuna avem un copil de 2 ani.De profesie sunt invatatoare,insa dupa ce m-am casatorit nu am mai profesat,din diverse motive (sotul meu a vrut o perioada sa ne plimbam prin lume,apoi am ramas insarcinata,apoi ingrijirea unui copil mic cere implicare,etc).Toate bune si frumoase,pana in clipa in care inteleg din partea sotului ca divortzul ne bate la usa.In baza faptului ca nu am nici un venit momentan ma ameninta ca va face tot posibilul sa imi ia copilul.As vrea sa ma pregatesc din timp ptr ce este mai rau.Intentionam sa ma angajez din toamna din nou in invatamant,dar probabil sotul meu va intenta divortz pana atunci,Ce pot face?Care este venitul minim pe care ar trebui sa il dovedesc in instanta ptr a mi se incredinta copilul ?Pentru ce altceva ar trebui sa fiu totusi pregatita in privinta acestui aspect?#-o
Răspuns la discuția Divort urat cu probleme
Pensia de intretinere e raportata la veniturile legal declarate , continue si poate reprezenta 1/4 din acestea
Concret.In 2008 prin notariat au fost vandute 6 terenuri obtinandu-se suma totala de 300.000 euro,din care profit 100.000 euro.Ce reprezinta venit legal declarat continuu?
Hello!
Cred ca in scurt timp eu si sotul meu vom divorta.Avem un copil de 2 ani si suntem casatoriti de 3 ani.Sunt cadru didactic de meserie,insa de cand m-am casatorit nu am mai lucrat(am ramas insarcinata,apoi copilul,etc)deci sotul meu a fost responsabil cu finantele.Pe timpul casatoriei am cumparat si vandut diverse terenuri.Insa,dupa achizitionarea fiecarui teren,sotul meu dorea sa ii semnez o anumita procura la notariat cum ca poate vinde acel teren fara prezenta mea si ca eu renunt ulterior la banii ce mi-ar reveni in urma acele vanzari .La momentul respectiv mi-a motivat ca ,avand in vedere ca am un copil mic de ingrijit imi va fi destul de greu sa ma prezint la notariat,urbanism,carte funciara,ect ori de cate ori este necesar.Cat despre propozitia in care eu nu am nici o pretentie ulterioara privind banii din vanzare,m-a prostit ca asa este procura sablon.Atunci chiar nu m-a interesat aspectul acesta,insa acum intrevad foarte multe probleme.Sotul meu insista sa fim reprezentati de acelasi avocat,ptr a avea un divortz cat mai civilizat,insa sunt convinsa ca acesta poate fi usor "cumparat"de sotul meu.Asa ca,va rog sa ma lamuriti in niste situatii ptr a sti cum sa procedez cel mai bine!

1.Chiar daca am semnat procurile cu pricina, bunurile respective nu vor mai fi partajate?
2.Daca pe parcursul casatoriei nu am lucrat, bunurile achizitionate sunt considerate ca fiind ale sotului deoarece nu am contribuit financiar la cumpararea lor?
3.Daca in momentul divortzului nu sunt angajata nicaieri,exista posibilitatea de a pierde copilul,pe motiv ca nu am resurse financiare la acel moment ?
4.Pe parcursul casatoriei,banii rezultati din vanzarile unor terenuri sunt depusi in banci in conturi necunoscute mie,in care doar sotul meu este titular.Am drepturi asupra acestor bani in urma partajului?
5.In situatia extrem de fericita in care copilul imi va fi incredintat mie(Doamne ajuta!!!),cum va fi stabilita pensia alimentara ,avand in vedere ca sotul se ocupa de tranzactii imobiliare(vanzari-cumparari terenuri) ca si persoana fizica,deci nu este salariat si nu are un venit fix.
Daca mai aveti sfaturi,va rog mult nu ezitati sa mi le spuneti.
Multumesc tare mult!