Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutor!Nu vreau sa imi pierd copilul!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutor!Nu vreau sa imi pierd copilul!

Sunt casatorita cu sotul meu de 3 ani si impreuna avem un copil de 2 ani.De profesie sunt invatatoare,insa dupa ce m-am casatorit nu am mai profesat,din diverse motive (sotul meu a vrut o perioada sa ne plimbam prin lume,apoi am ramas insarcinata,apoi ingrijirea unui copil mic cere implicare,etc).Toate bune si frumoase,pana in clipa in care inteleg din partea sotului ca divortzul ne bate la usa.In baza faptului ca nu am nici un venit momentan ma ameninta ca va face tot posibilul sa imi ia copilul.As vrea sa ma pregatesc din timp ptr ce este mai rau.Intentionam sa ma angajez din toamna din nou in invatamant,dar probabil sotul meu va intenta divortz pana atunci,Ce pot face?Care este venitul minim pe care ar trebui sa il dovedesc in instanta ptr a mi se incredinta copilul ?Pentru ce altceva ar trebui sa fiu totusi pregatita in privinta acestui aspect?#-o
cred ca leafa de profesor ar fi multumitoare
sunt luate in calcul interesul copilului, se ia in caslcul daca aveti locuinta, daca sunteti morala...
trebuie neaparat sa aveti servici ca sa puteti demonstra ca aveti din ce sa intretineti copilul.

av. m.vasilescu
Instanta va tine cont de interesul copilului. In majoritate cazurilor copilul este incredintat mamei. Trebuie sa demonstrati ca aveti venituri si conditii pentru a va putea creste copilul, nu neaparat proprii - poate sa fie si ajutorul parintilor. succes.