avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Activitate milosh2000

Activitate milosh2000

Ce se intampla in cazul in care angajatorul refuza compensarea concediului de maternitate pt perioada minima de 6 saptamani prevazuta in Contractul Colectiv pe tara 2007-2010, art.66?
Precizez ca in contractul colectiv pe unitate nu apare acest drept, desi orice contract colectiv adoptat la nivel de firma trebuie sa prevada minim ceea ce prevede contractul coelctiv pe tara.
Am trimis catre juristul firmei si catre Personal un mail in care am intrebat daca beneficiez de aceasta compensare minim 6 luni mail in care am atasat articolul 66 din CCMN. Juristul mi-a raspuns ca beneficiez, dar personalul refuza sa admita acest drept pe motiv ca nu apare in CCM la nivel de firma. Daca in momentul care depun pt prima data concediul de maternitate la personal depun si o cerere in care solicit compensarea pana la 100% timp de 6 sapt, exista posibilitatea sa nu o aprobe?In acest caz ce pot face?

Multumesc!
Multumesc pentru lamuriri!

Ma puteti ajuta cu inca o informatie: tocmai am auzit ca pentru prima nastere se acorda o prima in valoare de aprox. 200 ron.
Se mai acorda aceasta prima?O acorda cumva primaria de care apartine parintele copilului?


Multumesc inca o data!

Oana
Cum imi poate afecta acordarea sau calculul indemnizatiei de concediu crestere copil zilele de concediu fara plata?
Firma unde lucrez a luat decizia de a nu lucra o zi pe saptamana, pt aceasta zi urmand sa facem cerere de concediu fara plata.

Multumesc pentru ajutor!
Oana
Răspuns la discuția spor de vechime ?

Va rog sa-mi spuneti cum poate fi contestata urmatoarea decizie a angajatorului:
- sporul de vechime la data angajarii in aceasta firma ers de 5% pt 4.5 ani vechime cf cartii de munca
- in CIM se prevedea ca sporul de munca este inclus in salariu. La angajare am intrebat clar daca beneficiez de cei 5 % si mi s-a spus ca da.
- in contractul colectiv pe unitate prevederea e urmatoarea:
pt vechime de 3-5 ani sporul este de 5%
pt vechime de 5-10 ani sporul este de 10%, etc
iar sporul nu este inclus in salariu
- la implinirea celor 5 ani de vechime in munca am constatat ca sporul nu s-a marit de la 5% la 10 % si am intrebat de ce. Managerul de RU mi-a spus ca eu nu am dreptul pt ca este inclus in salariu si ca nu va mai creste de acum incolo.Acest caz este valabil pt alti colegi de-ai mei nagajti in ultimii 4-5 ani, pt cei vechi procentul se aplica cf grilei de mai sus.

Seful meu direct nu contesta decizia RU, deci nu am spirjinul lui; nu am cerut in scris acest raspuns, doar verbal (in aceeasi situatie fiind si un coleg de-la meu) si nu cred ca raspunsul scris va fi diferit de cel verbal chiar daca cererea mea va contine trimiteri la legi, etc.

Exista o alta cale de a obtine procentul de 10% inafara de actionarea in instanta, pe care evident ca nu o pot face fara a risca sa fiu data afara?
Sesizarea ITM se poate face fara a-mi specifica numele, astfel incat ITM-ul asa faca un control si sa verifice CIM-ul angajatilor veniti in ultimii 4-5 ani?

Multumesc,

Oana


Ma poate ajuta cineva in acest caz?

Multumesc!

Răspuns la discuția spor de vechime ?
Va rog sa-mi spuneti cum poate fi contestata urmatoarea decizie a angajatorului:
- sporul de vechime la data angajarii in aceasta firma ers de 5% pt 4.5 ani vechime cf cartii de munca
- in CIM se prevedea ca sporul de munca este inclus in salariu. La angajare am intrebat clar daca beneficiez de cei 5 % si mi s-a spus ca da.
- in contractul colectiv pe unitate prevederea e urmatoarea:
pt vechime de 3-5 ani sporul este de 5%
pt vechime de 5-10 ani sporul este de 10%, etc
iar sporul nu este inclus in salariu
- la implinirea celor 5 ani de vechime in munca am constatat ca sporul nu s-a marit de la 5% la 10 % si am intrebat de ce. Managerul de RU mi-a spus ca eu nu am dreptul pt ca este inclus in salariu si ca nu va mai creste de acum incolo.Acest caz este valabil pt alti colegi de-ai mei nagajti in ultimii 4-5 ani, pt cei vechi procentul se aplica cf grilei de mai sus.

Seful meu direct nu contesta decizia RU, deci nu am spirjinul lui; nu am cerut in scris acest raspuns, doar verbal (in aceeasi situatie fiind si un coleg de-la meu) si nu cred ca raspunsul scris va fi diferit de cel verbal chiar daca cererea mea va contine trimiteri la legi, etc.

Exista o alta cale de a obtine procentul de 10% inafara de actionarea in instanta, pe care evident ca nu o pot face fara a risca sa fiu data afara?
Sesizarea ITM se poate face fara a-mi specifica numele, astfel incat ITM-ul asa faca un control si sa verifice CIM-ul angajatilor veniti in ultimii 4-5 ani?

Multumesc,

Oana
Calcularea concediului de maternitate de 126 zile

Va rog sa-mi spuneti cum se va calcula concediu de maternitate de 126 zile in conditiile urmatoare:
- acest concediu se plateste de catre firma angajatoare si se calculeaza aplicand procentul de 85% asupra venitului net lunar
- firma la care lucrez intentioneaza ca incepand cu 27 februarie in fiecare vineri sa opreasca lucrul si angajatii sa nu fie platiti pt ziua respectiva, iar ultima saptamana din martie sa nu se lucreze (in aceleasi conditii de neplata a angajatiilor) pt a se putea implementa un program informatic;
- angajatii au posibilitatea sa ceara ziua de vineri ca si concediu de odihna, dar eu nu mai am dreptul la nicio zi de odihna pana la sfarsitul lui martie cand voi intra in concediu de maternitate; toate cele 5 zile care mi se cuveneau din totalul de 21 au fost epuizate;
- intentionez sa intru in concediu de maternitate incepand cu 23 martie, urmand ca dupa epuizarea celor 126 de zile sa cer suspendarea CIM si sa intru in concediu crestere copil. Legal pot intra in concediu de maternitate incepand cu 1 martie.

Intrebarea este urmatoarea: in cazul acesta cand zilele de vineri nu vor mai fi platite cum imi va calcula firma cei 85%: aplicand acest procent la salariul meu net intreg calculat pt o luna normala de lucru sau va fi aplicat unui venit din care se vor scadea zilele nelucrate de vineri?
Imi pun aceasta intrebare pt ca firma recurge in mod frecvent la artificii de calcul in favoarea lor, artificii nelegale. Vreau sa fiu pregatita pt a sti care este formula de calcul in acest caz si daca pot face abuz de zilele de vineri nelucrate.

Multumesc,

Oana
Multumesc pentru sfaturi!

Le-am trimis un mail in care le-am spus ca le acord o saptamana, timp in care sa faca plata banilor, dupa care ii voi actiona in instanta.
Dupa luni de zile mi-au raspuns astazi la telefon acuzandu-ma ca i-am "amenintat" si ca m-am folosit de contractul semnat si conceput de ei "in buna credinta" pentru a obtine banii.MI-au spus ca vor incerca sa faca plata intr-o saptamana, ca nu au avut bani si ca administratorul a avut probleme personale si nu a avut timp sa se ocupe de firma.

Vi se pare ca am exagerat, in conditiile in care eu am finalizat si trimis proiectul inainte de termenul stabilit, 16 octombrie 2008 si de atunci astept banii sau macar o explicatie sau un termen fictiv de plata? Eu cred ca nu; nu as fi recurs la aceast ultima solutie daca dadeau un semn de viata si o explicatie.

Multumesc inca o data,

Oana



Am incheiat un contract de prestari servicii cu o firma. Contractul
are ca obiect traducerea de documente. Am incheiat un act
aditional pt prima lucrare, am eliberat factura si am primit banii in
cateva zile de la eliberarea facturii.


Al doilea proiect a fost terminat pe 16 octombrie, am incheiat act aditional si am
trimis factura pe 11 noiembrie. Mi s-a platit jumatate din factura in decembrie.
In contract se stipuleaza:
"Daca Beneficiarul, din vina lui, nu efectueaza plata in termenii
stabiliti, va plati penalitati in cuantum de 0.5% din suma totala
datorata prestatorului pentru fiecare zi de intarziere. Litigiile care
se vor naste din prezentul contract sau in legatura cu prezentul
contract, inclusiv cele referitoare la validitatea, interpretarea,
executarea sau desfiintarea lui vor fi solutionate pe cale amiabila de
catre reprezentantii sai legali.Daca partile nu vor ajunge la o
intelegere amiabila, atunci litigiile vor fi inaintate spre
solutionare instantelor judecatoresti competente in a caror raza
teritoriala se afla sediul Beneficiarului" Nu am calculat penalitati
cand am trimis factura.
Problema este ca nu mai sunt de gasit din decembrie: nu raspund nici
la mail, nici la telefon fix/mobil.


Ce pot sa fac din pct de vedere legal pentru a primi banii?

Ce ma sfatuiti sa fac?


Multumesc,


Oana