avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate lumib

Activitate lumib

Răspuns la discuția descoperire de card
mentionez ca societatea unde lucra sotul a virat pe card salariul sotului si ajutorul de inmormantare, suma care se ridica la jumatate din datoria pe care o are la banca.
e legal sa opreasaca banca banii, in conditiile in care eu nu am posibilitate sa-i scot pt ca nu am pin-ul card-ului?
buna ziua, sotul meu a facut descoperire de card, dar in urma cu o luna a decedat; sunt obligata sa achit datoria? nu este facuta o asigurare pt suma respectiva?
multumesc mult
pot beneficia de indemnizatie pt crestere copil, in conditiile in care am angajare cu data de 6 decembrie 2009, anterior acestei date beneficiind de somaj 9 luni?
se ia in calculul celor 12 luni de cotizare si somajul?
La unitatea la care am lucrat am avut contract de munca pe perioada nedeterminata dar in urma pensionarii contractul de munca a incetat iar pentru a lucra in continuare trebuie incheiat un alt contract ;pentru asta mi s-a spus ca trebuie scos postul la concurs dar ca nu pot participa pe motiv ca se considera cumul pensia de invaliditate gradull 3 cu salariul.
CE SANSE SUNT PENTRU A RELUA ACTIVITATEA LA VECHIUL LOC DE MUNCA DUPA CEI 2 ANI DE CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI IN CONDITIILE IN CARE PE POSTUL MEU ESTE ANGAJATA O PERSOANA CU CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA NEDETERMINATA? POT BENEFICIA DE SOMAJ IN SITUATIA IN CARE POSTUL NU POATE FI CONSIDERAT DESFIINTAT, ATATA TIMP CAT ESTE ANGAJATA ALTA PERSOANA PE ACEL POST?
sunt pensionata gr.3 de invaliditate si vreau sa stiu daca pot lucra un anumit numar de ore/zi cumuland pensia cu salariul tinand cont ca lucrez intr-o institutie publica . Mi s-a spus ca postul meu trebuie scos la concurs si ca nu pot cumula pensia cu salariul cu toate ca am gradul 3 de invaliditate