avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETAREA SUSPENDARII CONTRACTULUI IN URMA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETAREA SUSPENDARII CONTRACTULUI IN URMA CONCEDIULUIPENTRU CRESTEREA SIINGRIJIREACOPILULUI

CE SANSE SUNT PENTRU A RELUA ACTIVITATEA LA VECHIUL LOC DE MUNCA DUPA CEI 2 ANI DE CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI IN CONDITIILE IN CARE PE POSTUL MEU ESTE ANGAJATA O PERSOANA CU CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA NEDETERMINATA? POT BENEFICIA DE SOMAJ IN SITUATIA IN CARE POSTUL NU POATE FI CONSIDERAT DESFIINTAT, ATATA TIMP CAT ESTE ANGAJATA ALTA PERSOANA PE ACEL POST?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:45, 17 Februarie 2009
Persoana respectiva trebuia sa aiba un contract de munca pe perioada determinata, pt.inlocuirea dvs.In cazul asta nu prea va pot concedia.
Pe perioada concediului pentru cresterea copilului contractul individual de munca a fost suspendat. Exista obligatia angajatorului de a va primi pr postul ocupat inainte de concediu. Daca acest lucru nu mai este posibil, atunci veti beneficia de somaj.
lumib a scris:

CE SANSE SUNT PENTRU A RELUA ACTIVITATEA LA VECHIUL LOC DE MUNCA DUPA CEI 2 ANI DE CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI IN CONDITIILE IN CARE PE POSTUL MEU ESTE ANGAJATA O PERSOANA CU CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA NEDETERMINATA? POT BENEFICIA DE SOMAJ IN SITUATIA IN CARE POSTUL NU POATE FI CONSIDERAT DESFIINTAT, ATATA TIMP CAT ESTE ANGAJATA ALTA PERSOANA PE ACEL POST?


1. Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.

2. Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată pentru înlocuirea unui salariat în cazul suspendării contractului său de muncă, cu excepţia situaţiei în care acel salariat participă la grevă. În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.
3. Postul nu poate fi considerat ca fiind desfiintat atat timp cat este angajata o alta persoana. Beneficiati de somaj numai daca incetarea raportului dvs de munca va avea loc pentru motive neimputabile salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie boala ctsstoian ctsstoian O persoana este in concediu de crestere a copilului , avind contractul de m-ca suspendat, iar in momentul cind revine la servici dupa expirarea celor 2 ani ... (vezi toată discuția)
Revenire din concediu pt cresterea copilului casandra2008 casandra2008 pe 20 octombrie trebuia sa revin la locul de munca,dar am realizat ca postul meu este ocupat de altcineva si nici o intentie din partea angajatorului de a ma ... (vezi toată discuția)
Reluarea activitatii dupa teminarea concediului de crestere a copilului ralucastefan ralucastefan Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani, i periada 10.03.2011-10.03.2013.Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)