avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate danslobozia

Activitate danslobozia

Buna ziua,

Tinand cont de noua legislatie valabila de la 1 Jan 2017, nu imi este foarte clar cine va trebui sa plateasca CASS-ul la depozitele bancare constituite. Citind pe internet am gasit diverse variante pentru care am rugamintea sa-mi dati o opinie mai clara:
1. CASS plateste doar persoana care nu are venituri din salarii?
2. CASS se plateste doar la depozitele la termen? Nu am gasit nicaieri definitia exacta a depozitului bancar, sunt incluse aici si conturile curente (si in cazul acestora beneficiarul incaseaza o dobanda impozabila)?
3. Aceasta contributie se retine la sursa sau persoana respectiva trebuie sa declare anual/lunar ?

Multumesc frumos
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Exista conflict de interese daca 2 ruge de gr I sau II sunt angajate la acelasi loc de munca, una cu contract de munca inregistrat la ITM si cealalta prin contract de mandat?

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Locuiesc in Bucuresti. Va rog sa ma ajutati cu o posibila solutionare la urmatoarea problema legata de locul de parcare.
Dupa multe drumuri si discutii cu cei de la ADP, la sfarsitul anului 2011 am primit un loc parcare in resedinta locuintei mele, prin incheierea unui contract cu administratia mai sus mentionata. Locul respectiv nu este unul nou infiintat ci a apartinut unei persoane care in 2011 nu a achitat taxa de inchiriere. A urmat apoi informarea fostului chirias dar acesta mi-a comunicat&dovedit ca a platit la termen taxa respectiva.
In aceasta situatie, cum se poate solutiona acest caz? Poate fi obligata ADP sa-mi puna la dispozitie un alt loc de parcare?
Multumesc anticipat.