Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflict de interese

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Exista conflict de interese daca 2 ruge de gr I sau II sunt angajate la acelasi loc de munca, una cu contract de munca inregistrat la ITM si cealalta prin contract de mandat?

Multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista niciun conflict de interese , in aceasta privinta ...

In principiu, acest conflict se refera la functionarii publici ... Conform Legii nr.161/2003, conflictul de interese consta in situatia in care persoana ce exercita o demnitate publica sau o functie publica are un interes personal de natura patrimoniala, care ar putea influenta indeplinirea cu obiectivitate a atributiilor care ii revin potrivit Constitutiei si altor acte normative.
Conflictul de interese poate sa apara si in forma "personala", in sensul ca un functionar poate avea competenta legala de a realiza un anumit act, dar datorita unei situatii/circumstante personale nu poate fi obiectiv. In aceasta situatie, el trebuie sa invoce conflictul de interese si sa se abtina/retraga de la realizarea respectivului act.