avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate Eugen_79

Activitate Eugen_79

Buna ziua!

Am fost tamponat in spate de o masina cand am oprit la trecerea de pietoni si am fost gasit vinovat la politie, dar nevinovat in instanta (mi s-a admis plangerea pentru anularea procesului verbal de contraventie).
Mi-am reparat de la bun inceput masina pe casco si cat a durat procesul mi-am reinnoit atat asigurarea facultativa cat si cea obligatorie, cu plata pe tot anul.
Sunt obligate prin lege companiile de asigurari sa imi inapoieze fransiza si banii corespunzatori reducerilor pe care nu mi le-au mai acordat din cauza daunei?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Putin ajutor! Cu un Pv
Un exemplu detaliat de plangere impotriva pv de contraventie se afla aici: [ link extern ]
Răspuns la discuția tamponare la trecerea de pietoni
Am inaintat instantei contestatia la procesul verbal solicitand proba cu martori. La prima infatisare am numit martorii. Paratul a facut cerere de interventie in interes propriu prin care imi solicita mie personal plata despagubirii pentru reparatia masinii lui.
Am dreptul sa fac la cea doua infatisare intampinare la cererea de interventie?

Multumesc anticipat pentru ajutor,
Eugen
Răspuns la discuția tamponare la trecerea de pietoni
Cu alte cuvinte daca nu am poza cu masina celui care m-a tamponat nu am sanse de castig? Nu este suficienta constatarea facuta de politie? Declaratiile martorilor in instanta sunt nesemnificative?

Multumesc,
Eugen
Buna ziua!

Am fost implicat recent intr-o tamponare usoara: dupa iesirea din sensul giratoriu m-am incadrat pe banda din mijloc, pe care am mentinut-o pana la trecerea de pietoni, unde am oprit pentru a acorda prioritate pietonilor de pe trecere. In momentul opririi am fost lovit de catre o alta masina in coltul din dreapta spate al masinii pe care o conduceam, iar respectivul si-a lovit masina in coltul stanga din fata. La fata locului si-a recunoscut vina, dar la politie a declarat ca am vrut sa schimb banda si nu am semnalizat, iar politista de la ghiseu i-a dat lui dreptate, iar pe mine m-a gasit vinovat pe motiv ca aveam inclinata masina, lucru care nu este adevarat (nu am virat nici dreapta si nici stanga inainte de oprire si nici nu am iesit de pe banda, iar masina nu s-a inclinat in nici un fel in urma tamponarii). In procesul verbal am mentionat ca nu sunt vinovat si am refuzat sa-l semnez; din acest motiv imi va sosi acasa impreuna cu amenda. Martorul care avazut din afara scena care a urmat imediat dupa tamponare a refuzat sa-mi faca o declaratie scrisa. Imi puteti spune, va rog, in ce conditii as putea sa am castig de cauza asupra contestatiei la procesul verbal intocmit de politie si daca instanta ar putea sa-l oblige pe martor sa faca marturie (nu stiu cum il cheama dar stiu unde lucreaza)? As putea sa fac reclamatie la politie pentru modul in care mi s-a instrumentat cazul?

Multumesc,
Eugen