avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate Romania

Activitate Romania

mai pe larg ....mama ne-a facut doua testamente unul mie cu 1/2dintr-un imobil dobandit prin vazare-cumpararecu terenul aferent iar celalalt testament surorii mele cu alt imobil dobandit prin mostenire tot cu terenul aferent imobilului.Acumin 2007 luna august am inaintat in instanta o cerere ptr.iesirea din diviziune la imobilul care era cu cota 1/2 iar in aprilie 2008 mama a murit era normal sa trec ambii mostenitori altfel nu aveam cum
ideea e ca nu stiu cu care notar sa ''votez ''.deci daca merg pe mana celui cu testamentul si fac actul de mostenitor ce se poate intampla?si ce fac cu hotararea?unde se consemneaza ca s-a facut iesirea din indiviziune?ca altfel ramanem ca inainte cu celalalt proprietar .De acea sunt bulversata si nu mai stiu cum sa fac... Si da hotararea este definitiva si irevocabila.Si inca ceva la proces dupa ce am anuntat ca mama a decedat mi s-a cerut copie dupa anexa A si de acea figuram ambele mostenitoare
mama avea 1/2din imobil ea s-a judecat cu celalalt proprietar dar intre timp ea a murit si la dosar am fost trecuti mostenitorii adica eu si sora mea si hotararea a fost data tot asa pe ambele.DE acea un notar mi-a zis sa lasam hotararea si sa mergem pe celelalte acte iar celalalt sa mai fac un plan sa il inscriu la cadastru si in functie de ceo sa scrie cei de la cadastru sa fac actul de mostenitor dar cu partaj.
da pai in noiembrie am terminat procesul de iesire din indiviziune si pana atunci eu am tot zis de testament dar avocatul a zis ca la instanta nu trebuie si ca oricum testamentul e valabil
ideea e ca in noiembrie am terminat cu procesul timp in care eu i-am tot spus avocatului ca am testament pe acest imobil dar el a zis ca nu conteza.acum notarul mi-a zis ca trebuia sa arat testamentul si sa specifice in hotarare ce cota are fiecare
ce trebuie sa fac in urmatorul caz? mama a murit in aprilie 2008 in urma am ramas doi mostenitori eu si sora mea ,amandoua avem testamente cu ceea ce mostenim dar la imobilul pe care il mostenesc eu exista o hotarare judecatoreasca de iesire din indiviziune care este data pe ambii mostenitori.Actiunea in justitie a fost deshisa pe numele mamei ea fiind proprietarul .acum eu nu stiu ce sa fac?am fost la doi notari unul a zis sa ignor hotararea si sa mergem dupa testament iar celalalt a zis sa fac un plan cu ce a atribuit instanta sa il inscriu la cadastru dar nu stia pe cine va intabula pe mostenitori sau pe mama.
Răspuns la discuția mostenire
pentru fiecare mostenitor este facut un testament cu ceea ce a dorit mama sa ne lase dar la notar mi s-a spus ca nu stie daca se poate ca ar trebui si partajul
Răspuns la discuția mostenire

cum adica testamente cu titlu particular?
Discuție mostenire
as dori sa aflu daca pot face actul de mostenitor fara partajul succesoral?suntem doi mostenitori si avem testamente pe care le respectam.