Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

as dori sa aflu daca pot face actul de mostenitor fara partajul succesoral?suntem doi mostenitori si avem testamente pe care le respectam.
Bineînţeles. Mai ales dacă testamentele sunt legate cu titlu particular şi cuprind bunuri lăsate în întregime unuia sau altuia dintre legatari, caz în care, practic, nu există starea de indiviziune.

cum adica testamente cu titlu particular?
Romania, utilizator
pentru fiecare mostenitor este facut un testament cu ceea ce a dorit mama sa ne lase dar la notar mi s-a spus ca nu stie daca se poate ca ar trebui si partajul
Ar scoate şi notarul un leu.

Dacă bunurile vi s-au atribuit distinc - una bucată oală lui Costel, una bucată papagal lui Ionel, păpuşa Barbie Angelinei - în aşa fel încît nu există doi proprietari asupra unui bun, nu aveţi ce partaja. Partajul implică existenţa coproprietăţii, adică trebuie să existe măcar doi proprietari asupra unui bun determinat.

Dacă însă prin testament a dispus, de exemplu, că lasă jumătate din avere lui Costel şi jumătate Tanţei, atunci Tanţa şi Costel sunt proprietari în cote părţi egale asupra fiecărui capăt de aţă din averea testatoarei. Cu toate acestea, nici în acest caz nu este obligatoriu partajul. Puteţi rămîne coproprietari.