avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

as dori sa aflu daca pot face actul de mostenitor fara partajul succesoral?suntem doi mostenitori si avem testamente pe care le respectam.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 20:16, 18 Februarie 2009
Bineînţeles. Mai ales dacă testamentele sunt legate cu titlu particular şi cuprind bunuri lăsate în întregime unuia sau altuia dintre legatari, caz în care, practic, nu există starea de indiviziune.

cum adica testamente cu titlu particular?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Februarie 2009
Romania, utilizator
pentru fiecare mostenitor este facut un testament cu ceea ce a dorit mama sa ne lase dar la notar mi s-a spus ca nu stie daca se poate ca ar trebui si partajul
Ar scoate şi notarul un leu.

Dacă bunurile vi s-au atribuit distinc - una bucată oală lui Costel, una bucată papagal lui Ionel, păpuşa Barbie Angelinei - în aşa fel încît nu există doi proprietari asupra unui bun, nu aveţi ce partaja. Partajul implică existenţa coproprietăţii, adică trebuie să existe măcar doi proprietari asupra unui bun determinat.


Dacă însă prin testament a dispus, de exemplu, că lasă jumătate din avere lui Costel şi jumătate Tanţei, atunci Tanţa şi Costel sunt proprietari în cote părţi egale asupra fiecărui capăt de aţă din averea testatoarei. Cu toate acestea, nici în acest caz nu este obligatoriu partajul. Puteţi rămîne coproprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament raul89 raul89 Buna seara. Supun atentiei dumneavoastra urmatorul text existent intr-un testament: \"testez lui x, totalitatea bunurilor mobile SAU imobile ce ... (vezi toată discuția)
Testament reciproc sot - sotie voicudamian voicudamian Eu si sotia (amandoi pensionari) ne-am gandit sa ne facem cate un testament pentru a ne proteja de eventualele pretentii dupa decesul unuia din noi. Sotia a ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor testament si legea 290/2003 ne_interesant ne_interesant La notar trebuie declarat la dezbaterea succesiunii ca dupa defunct exista : - un cont intr-o banca ( am gasit un extras de cont de acum vreo 2 ani , m-am ... (vezi toată discuția)