avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate Ielciu Anca

Activitate Ielciu Anca

In specificatie este trecut doar numele fratelui meu fara alte mentiuni din 2 motive: 1. nimeni nu se astepta la o astfel de dezamagire si 2 aceasta este specificatia standard a bacii la care s-au depus banii Ex: cash/nume agentie/nume depunator
Specific ca exista martori atat ai momentului in care s-a dat diferenta de bani cat si martori care cunosc acesta problema din care un este chiar mama "amicului" plus mesaje si convorbiri telefonice inregistrate.
Buna ziua.
De cateva luni fratele meu se confrunta cu o situatie de recuperare a unei sume de bani. Acum 4 luni a dat o suma de bani unui prieten care urma sa-i aduca din Anglia 4 masini. Povestea e lunga dar cert este ca nici acum nu a vazut nici masinile si nici banii. Specific ca totul s-a facut pe o simpla strangere de mana, fara contract si fara o nota de la notar in care sa specifice suma de bani pe care i-a dat-o "prietenului". Tot ce are este o foaie de varsamant cu depunerea a 10% din suma totala pe contul "amicului".
Ce este de facut? Daca se merge la politie pentru efectuarea unei plangeri ce sanse are de a-si recupera banii?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Locuiesc la etajul 2 al unui bloc construit din beton. Avem centrala si geamuri termopan si totusi in perioada de iarna platim 5 mil lei pe luna si nu reusim sa facem mai mult de 20 grade in casa. In primavara am decis sa izolam blocul pe dinafara dar doar noi deoarece din 19 locatari doar 10 sunt de acord cu izolarea pe banii nostrii si nici nu doresc sa punem noi banii pentru cei care nu sunt de acord. Specific ca nu apartinem de nici o asociatie de locatari deoarece in orasul nostru nici nu cred ca mai exista astfer de asociatii. Asa ca ne-a ramas sa o facem pe cont propriu.
Ce repersursiuni pot avea loc? Cam cat costa amenda? Daca respectam culoarea si tipul de vopsea care este in prezen pe fatada blocului mai primim amenda? Care ar fi o cale legala, daca exista, pentru a putea face izolarea doar pe partea noastra?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am si eu o mare rugaminte. Sunt studenta la zi in anul 3 si am un copilas nascut in februarie 2009. Nu stiu eu prea multe dar cert este ca in fiecare luna am fost la primarie pentru depunerea actelor iar domnele imi spun ca inca nu stiu inca norma si nici ce sa contina dosarul meu pentru a beneficia de acesta indemnizatie.
Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția mamica si tatic studenti
Multumesc pentru promtitudinea dv si totusi mai am o nelamurire. In Art38 din legea nr 19 scrie ca in sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora. Si nici unul nu am absolvit, inca.
buna ziua. Am si eu o nelamurire. In cazul in care mama este anul 2 la facultate la zi iar tatal este an terminal tot la zi cu licenta in iunie care dintre ei pot sa depuna actele sau daca pot pentru plata indemnizatiei de crestere a copilului/maternitate? Copilul s-a nascut pe 5 februarie si specific ca nici unul nu lucreaza si nici nu au lucrat.