avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Activitate pascalelenuta

Activitate pascalelenuta

1.Un angajator doreste sa acorde salariatior sai care executa lucrari intr-un santier din Italia suma de 500 euro / muncitor prima de Craciun . Care sunt impozitetele care se platesc pentru acesti bani acordati ?
2. Ce variante mai cunoasteti pentru acordarea unor prime de Craciun pentru salariati, fara sa mai platim impozite, in afara de cadourile acordate pentru copii salariatilor ?
Discuție Diurna Italia
Buna ziua, situatia mea este urmatoarea :
firma cu sediul in Romania a incheiat un contract de prestari servicii in Italia unde a dus muncitorii si au incept lucrul .Pentru cazarea muncitorilor firma din Romania a incheiat contract de inchiriere cu persoana fizica in Italia pentru care voi achita c/v chiriei cf contractului de inchiriere, in acst caz care este valoarea diunei /zi deductibila pe care o pot acorda pentru muncitorii detasati in Italia pentru perioada derularii contractului ?
Va multumesc
ok multumesc Camelia nu stiu ce se va intampla daca se va aproba ...timpul deja devine tot mai scurt ..
Imi poate spune si mie cineva s-a aprobat ordonanta privind registrul operatorilor intracomunitari ..stie cineva ce trebuie sa facem si unde trebuie sa ne intrgistram ? in ce monitor a fost publicata ?deja cu atatea modificari nu mai reusim sa tinem pasul .
Răspuns la discuția Cumparare cu factura.
deci raspunderea este a firmei tale daca e lege ca nu ai voie sa vinzi produsele
Răspuns la discuția Cumparare cu factura.

Trebuie sa studiezi foarte bine ceea ce ai voie sa vinzi si ceea ce nu :

Guvernul a adoptat ordonanta de urgenta care interzice plantele etnobotanice
Miercuri, 10 februarie 2010,

Guvernul a decis, miercuri, printr-o ordonanta de urgenta, sa interzica produsele si substantele etnobotanice. Ordonanta se refera la 36 de astfel de plante halucinogene al caror consum a crescut foarte mult mai ales in randul tinerilor. Magazinele care le au pe stoc sunt obligate sa le distruga imediat. Decizia vine dupa ce in ultimul timp consumul acestor plante a crescut foarte mult, mai ales in randul tinerilor. Saptamana trecuta, un tanar din Bucuresti a murit dupa ce a consumat plante halucinogene de la "magazinul de vise".

Este vorba de proiectul de Ordonanta de Urgenta pentru completarea Legii nr.143/2000 privind prevenirea si combaterea traficului si consumului ilicit de droguri si a Legii nr.339/2005 privind regimul juridic al plantelor, substantelor si preparatelor stupefiante si psihotrope.

Legea intra in vigoare dupa publicarea ei in Monitorul Oficial.

Decizia vine dupa ce in ultimul timp consumul acestor plante a crescut foarte mult, mai ales in randul tinerilor. Numerosi tineri au ajuns la spitalele din tara in stare grava dupa ce au consumat plante cu efect halucinogen cumparate de la magazinele de profil.
Răspuns la discuția Cumparare cu factura.
depinde ce produse cumparati..in primul rand ..daca faceti comert cu alimente ar trebui sa fiti foarte atent la termenul de valabilitate ..daca faceti comert cu piese pentru masini ar trebui sa dati clientuli un certifiat de garantie ..depinde de la caz la caz .. dar marea majoritatea cazului clientul dumneavoastra nu va reclama producatorul ci acesta va indrepta reclamatia catre firma de unde a cumparat produsul ..daca cumparatoru reclama ca in iaurt a gasit un gandac daca iaurtul dv era in termenul de valabilitate atunci trebuie sa va adresati producatorului
Buna Andreea ...ok si iti multumesc ...de acord cu tine dar intrebare...eu nu stiu ce trebuie sa fac din punctul de verede al salariatilor cum procedez sa ii si detasez pe santierul din Italia ce acte trebuie sa le fac ....aigurare E101 care este procedura de obtine aceasta asigurare ..apoi ..declar la registrul comertului aici in tara deschiderea de punct de lucru ..dar mai departe pentru punctul de lucru din Italia ar trebui sa ma inregistrez si la autoritatile Italiene ?? ce autorizari imi trebuiesc pentru aceasta sunt obligat sa fiu certificat ISO ??daca prestez servicii acolo cu firma mea din Roamnia ??
Buna tuturor, pentru o firma cu profil de activitate constructii navale din Roamnia care a reusit sa obtina un contract cu o firma din Italia pentru realizarea unor lucrari in domeniu ce se vor efectua in Italia cu personalul firmei Romanesti ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce acte trebuie sa detina firma din Roamnia si care este procedura de a deschide un punct de lucru in Italia pentru efectuarea lucraii ? ce acte si unde trebuie sa ma adresez pentru muncitorii ce vor fi detasati in Italia ?


heloo ma ajuta si pe mine cineva????????