avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_mar

Activitate cristina_mar

Buna ziua, multumesc pentru mesaj. Sa inteleg ca situatia sta astfel: nu pot beneficia de acele zile, decat daca angajatorul mi le da (ceea ce nu are sa se intample!). multumesc!
Buna ziua, va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu un raspuns: se cumuleaza zile CO pe perioada concediului medical (pre+post natal)? in ianuarie 2014 am efectuat zilele de CO ramase, dupa care am intrat in prenatal (15ian-20mai). A urmat CIC-ul, iar in 2015 la varsta copilului de 11luni fara 2zile am reluat activitatea. Unei colege (tot mamica, perioada cam aceeasi) la o alta firma i s-au acordat zile CO din perioada concediului de maternitate (zile reportate din 2014 in 2015), insa mie mi s-a spus ca nu este posibil asa ceva. Daca da, ce baza legala pot prezenta angajatorului pentru a putea beneficia de acele zile? Multumesc anticipat!O zi cat mai placuta! Stima
Buna ziua,
am si eu o intrebare, poate ma poate lamuri cineva, intrucat eu singura nu am fost in stare: lucrez la o firma (sediul: Bucuresti,Universitate) subsidiara a grupului de strain de care apartine, si, binetels din luna mai pana in prezent(cu posibilitate de prelungire a contractului intre cele doua fime) eu si alti colegi lucram ca delegati la sediul altei firme ca suplinire personal, undeva in zona Aviatiei. Intrebarea mea este : am dreptul la diurna? Mentionez ca avem contract indiv de munca, si un act aditional pt detasare (fara a se mentiona in el decat angajatorul, angajatul si firma/locul unde suntem delegati);am mai lucrat o astfel de firma si acolo dispunema de diurna care era trecuta in ff1.Actualul sef spune ca nu este legala acea diurna. Va multumesc, anticipat!O zi placuta!
Discuție ajutor copil
Buna ziua,
in urma cu ceva timp am fost "fortata" sa imi dau demisia propunandu-mi-se 2 sal compensatorii (mai exista posibilitatea cu desfiintarea postului si zero lei); desi a trecut 1 luna si ceva inca nu mi-am recapatat cartea de munca si nici fisa fiscala; intrebarea mea este urmatoarea: mai pot beneficia in momentul de fata de indemnizatia pt copil(am aflat de viitorul copil la terminarea preavizului)?
Va multumesc!
Răspuns la discuția salarii compensatorii
va multumesc.
O zi buna!
Buna ziua, am unele nelamuriri in legatura cu fostul loc de munca, prin urmare v-as fi recunascatoare daca m-ati ajuta:am fost angajata a unei firme care pe motivul crizei a hotarat sa renunte la cativa angajati(7 din 30); prin urmare ni s-a comunicat ca putem alege demisia (si in acest caz ni se vor da 2-3 sal compensatorii, care de fapt au ajuns 1 si 1/2) sau restructurare de posturi(iar in acest caz nu primim nimic); cum era de asteptat cu totii au acceptat demisia, in speranta ca in max o luna se vor angaja. Intrabarile mele sunt: s-a procedat corect?in cat timp imi pot ridica cartea de munca?mai pot lua somnaj(in situatia in care nu ma reangajez in curand)?cand pot cere firmei respective fisa fiscala pe anul 2008?
Va multumesc anticipat!