avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate avramut loredana

Activitate avramut loredana

Si eu si sotul avem abonamente la Orange tot de cate 15 euro fiecare ,asta nu ar fi o problema daca am si putea vorbi cu acele minute din abonament. Stam In jud Arad in comuna Zimandu nou la 10 km de Arad si cateodata nu avem semnal deloc ca ne zic multi ca ne tinem telefoanele inchise sau avem semnal si cu cine vorbim ne aud sacadat ( mentionez ca avem telefoane perfomante ). Am facut o gramada de sesizari telefonice la ei de aproximativ 1 an jumate si nimic. Inaitea noastra (nu stam decat de 2 ani aici) au facut si sesizare srisa si semnata cu peste 100 de numere din zona si tot nimic. Ne tot duc cu zaharelul. Mai am 9 luni de contrat si as vrea sa stiu cum as putea sa il anulez. M-am gandit ca as putea sa ma duc la orange sa mai fac o sesizare scrisa sa astept o luna si sa ma duc la opc. Le-am tot spus ca daca nu se remediaza semnalul trec la alta retea si le-am dat si alte numere care tot asa asteapta sa expire contractul si sa renunte.

Va multumesc
Avramut Loredana
Răspuns la discuția Credite bancare
Va multumesc chiar mi-ati dat de gandit chiar daca am mai pus in calcul aceasta optiune cu al doilea imobil dar totusi sa fie cineva dispus.
Răspuns la discuția Credite bancare
va multumesc ca mi-ati raspuns, dar noi am incercat sa il refinantam la acceasi banca dar a fost cica un impediment fiind ne-au reevaluat apartamentul si pt credit initial de 38000 nu se maiincadra apartamentulpt ca cica trebuia sa aiba o valaore de 60000 de euro aproximativ ca sa ne incadram si ei ni l-au evaluat la doar 34000.In cazul acesta ce putem face ca sa ii constrangem sa ne refinanteze sau ceva fiindca de la 400 de euro pe luna la 270 e mult si de la 40 de ani la 25 e iar exagerat

Inca o data va multumesc pt promtitudine si astept un nou raspuns
Avramut loredana
Discuție Credite bancare
Am 2 credite: unul de nevoi personale in valoare de 10000 pe 10 ani si unul ipotecare de 28000 pe 40 ani ambele in euro si ambele variabile. La cel de nevoi dobanda este de 10% mi se pare exagerat. In prezent platesc pt cel de nevoi 170 si pt cel ipotecar 220. Am incercat sa le refinantez si sa le impreun si la aceesi banca Raiffeisen si mi s-a spus ca imi scad 15 ani deci as fi ramas cu 25 de ani pt ambele si cu o rata de 270 pe luna. Am fost foarte incantati, dar cica piedica noastra au fost evaluatorii care nu au avut cum sa evalueze apartamentul la valoarea de care aveau nevoie sa ne aprode refinatarea. Pt un credit de 37000 aprox ei cica trebuiau sa il evalueze undeva la 60000 de euro si l-au evaluat la 34000 euro. Am zis mai daca pot sa platesc la ora actuala cu eforturi (pt ca salariile nu mai sunt cele de anul trecut ) logic ca pot plati la fel de bine si 270 de euro pe luna. Deci as vrea sa stiu ce as putea sa fac. In primul rand am auzit ca ar fi o lege care ii obliga la creditele variabile sa scada dobanda de la 10% la 3% (precizez ca doar am auzit) As vrea sa stiu daca este adevarat care este aceea sau ce altceva as putea sa fac

Va rog astept un raspuns urgent,
Avramut Loredana
Stau la bloc si in spatele blocului unde normal ar putea fii un parc de joaca pt copii sunt depozitate lemnele vecinului si pe langa asta e si ca la tigani ca sunt si mizerii. Acelasi vecin are si doi caini ce-i drept legati dar care fac galagie in special noaptea. Ce-i de facut?Am o mare rugaminte: sa imi spuneti care este legea care interzice depozitarea lemnelor pe domeniul public sau eventual un model de sesizare catre primarie.

Va multumesc
Ioana Ciotea
lucrez din 28 iulie 2008.salariul meu brut este de 1071 iar salariul net a fost in medie de 800 ron.si am concediu de o luna de zile.pe luna februarie. Daca va sunt de folos datele si puteti sa imi calculati,sau saca nu sa imi spuneti cei 75% din ce se calculeaza din brut sau din net
oricum va multumesc foarte mult
astept de ceva timp raspuns la aceasta problema. Chiar nimeni nu ma poate ajuta?
eu sunt in concediu medical pentru sarcina de 1 luna.Cum pot sa calculez cat voi lua luna acesta. Mentionez ca am salariu de incadrare de 1071 ron. Si sunt incadrata la boala obisnuit cu 75%.

Astept raspuns
Bine dar totusi acesti bani nu se vor mai lua in calcul? Pentru ca daca ar fi trecuti in net in fiecare luna ar lua cu 300, 400 ron mai mult si imediat ar fi mai mult pt. calcul. Si cu diurnele cum ramane? El ia si in lei si in euro. La banca de ex am dus o hartie separata cu totalul diurnelor pe intern si extern si au fost luate in calcul.


Cu respect