avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate catalina.apostu

Activitate catalina.apostu

intrucat urmeaza sa intru in CIC, iar in OUG nr. 148/2005 actualizata la 04.11.2008 se mentioneaza ca pot beneficia de cic pers care au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Dar in CF nu se specifica ce inseamna exact venituri profesionale. Dividendele sau veniturile din colaborarea cu societ de asigurare reprez v.profesionale? va rog sa ma lamuriti, poate nu stiu eu unde sa caut in lege. multumesc
Răspuns la discuția Cum pot recupera banii?
du-te la ITM. Fa o reclamatie, ar trebui sa existe stat de plata depus. Sper sa nu-ti fi falsificat semnatura.
Va rog sa-mi spuineti cum se calculeaza veniturile din dividende. Sotul meu a inreg divid in 2007, a platit impozit in 2007 dar abia in anul fiscal 2008 acestea au fost repartizate(atunci au fost bani). mai exact in lunile ian, febr, mart, apr, mai, iunie. eu o sa nasc in august 2009. cum se considera venit, in anul in care s-a platit impozitul, sau in anul in care au fost repartizate dividendele? suma anuala se imparte la 12 luni? multumesc!