Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce inseamna venituri profesionale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce inseamna venituri profesionale

intrucat urmeaza sa intru in CIC, iar in OUG nr. 148/2005 actualizata la 04.11.2008 se mentioneaza ca pot beneficia de cic pers care au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Dar in CF nu se specifica ce inseamna exact venituri profesionale. Dividendele sau veniturile din colaborarea cu societ de asigurare reprez v.profesionale? va rog sa ma lamuriti, poate nu stiu eu unde sa caut in lege. multumesc
Veniturile profesionale care se iau in calcul sunt cele definite la art. 55 alin. (1) si (2), art. 46 alin. (1)-(4) si la art. 71 din Legea nr. 571/2003 Cod Fiscal.