avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce inseamna venituri profesionale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce inseamna venituri profesionale

intrucat urmeaza sa intru in CIC, iar in OUG nr. 148/2005 actualizata la 04.11.2008 se mentioneaza ca pot beneficia de cic pers care au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Dar in CF nu se specifica ce inseamna exact venituri profesionale. Dividendele sau veniturile din colaborarea cu societ de asigurare reprez v.profesionale? va rog sa ma lamuriti, poate nu stiu eu unde sa caut in lege. multumesc
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 16:04, 1 Aprilie 2009
Veniturile profesionale care se iau in calcul sunt cele definite la art. 55 alin. (1) si (2), art. 46 alin. (1)-(4) si la art. 71 din Legea nr. 571/2003 Cod Fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 148/2005 - privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului magyari magyari Art. 12 al. 2 \"Plata indemnizaţiei prevăzute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspendă începând cu ziua următoare celei în care ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil saftoium saftoium Ma numesc Marian, si as avea o intrebare la care nu am raspuns. In deceombrie 2008 am aflat ca voi avea impreuna cu sotia mea un copil. Eu impreuna cu sotia ... (vezi toată discuția)
Cic si srl mibut mibut Buna ziua, Sunt in CIC de 1 an si 9 luni, in mai putin de 3 luni ar trebui sa ma intorc la serviciu. As vrea sa-mi infiintez un SRL si sa incep o ... (vezi toată discuția)