avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate adelaidaaa

Activitate adelaidaaa

contoarul e in apartament,nu am facut inca sesizarea
in cazul in care contuarul de lumina e defect si eliberarea facturii se face prin autocitire,pecat timp pe cate luni retroactiv se recalculeaza consumul
am gasit contuarul de la apartament fara elementele de siguranta ,acolo am chiriasi ,nu stau eu,ei platesc facturile.varog cine cunoaste legile in domeniul energiei sa mi dea un sfat ca sa ies basma curata
cred ca dupa o sesizare scrisa vor veni,vor lua contuarul la verificat,aici mi e frica sa nu ma incarce aiurea pentru ca contuarul merge bine,[b]dar ei il verifica si sa nu si puna pierderile pe spatele meu[/b]
apoi se va gasi un vinovat ,in principiu eu raspund ca propietar,dar nu se constituie elementul subiectiv al infractiunii,vinovatia directa sau indirecta,aici am un dubiu cu privire la vinovatia indirecta,
intentia; este atitudinea psihica a faptuitorului rezultand din prevederea rezultatului faptei sale si urmarirea lui, ori prevederea rezultatului faptei sale, neurmarirea dar acceptarea lui in caz ca se produce.in cazul intentiei indirecte – desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui ,aici ma gandesc ,ca pot sa spuna ca nu am luat masuri de siguranta sa nu mi se umble la contuar
atuurile mele sunt :nu locuiesc acolo,in sarcina chiriasilor sta plata facturilor si intretinerea apartamentului
sper sa mi schimbe contuarul si gata,fara tevatura
va rog sa ma lamuriti
Răspuns la discuția sigiliu distrus
de fapt ei au plecat din casa pe 11 februarie ,apoi eu am inchiriat la altcineva carora le am dat cheile pe 28 februarie,neregula am constatat o pe 4 martie,nu stiu ,parca sigiliu era pe in perioada 11 -28 ,sunt prea consternata sa mi aduc aminte ,nu vreau sa acuz pe nimeni fara dovezi
cert e ca eu nu am avut de ce sa fraudez ,pentru ca nu eu consum curent,aceasta cade in sarcina chiriasilor,stau in alta parte
ce ma ingrijoreaza e ca am vorbit cu unchiul meu ,care cu asta se ocupa,trage lumina la consumatorii casnici,si mi aspus ca sunt legi care spun caeu raspund si ca daca vroiam sa raspunda chiriasii trebuia sa le fac lor contract cu cei de la electrica ,chiar pe perioada determinata
va rog sa ma ajutati !
Discuție sigiliu distrus
am constatat ca sigiliu de la contoarul electric din apartamentul a carui propietar sunt e rupt,am avut chiriasi care au plecat inainte de termen lasandu mi cheile pe masa,acestiasunt trecuti la politie cu viza de flotant pana in iulie
ce sa fac cu sigiliu?ca sa nu intru la penal n am chef sa merg prin tribunale
cineva mi a spus ca eu raspund ca propietar