avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate reluda

Activitate reluda

Buna seara,

In calitate de administrator PJ am incheiat un contract cu un operator telefonie mobila pe 2 ani, insa in conditiile acestor vremuri am incercat sa ajung la o intelegere pentru rezilierea acestuia sau reducerea abonamentului. Rezultatul i-l cunoasteti si dvs.a fost previzibil ca nu vor ceda si nu vor negocia. Facturile sunt platite la zi , dar intre timp am dizolvat societatea.
Cum considerati ca ar trebui sa procedez in acest caz?
Va multumesc anticipat!
O seara placuta,
Va rog sa-mi spuneti daca operatiunile din activitatea de intermedieri credite cod CAEN 6619 (Activitati auxiliare intermedierilor financiare exclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii) sunt scutite de TVA.
Conform Cod fiscal Art. 141 Al. 2 Lit A din legea 271/2003 . Ma intereseaza sa-mi spuneti cum pot justifica avand in vedere ca acest articol din codul fiscal se poate interpreta diferit.
Buna ziua, sunt o persoana caruia i-au fost divulgate de catre o terta persoana diagnosticele din dosarul medical pt pensionare , mentionez ca aceste date au fost luate dintr-o institutie publica si au fost folosite impotriva mea in instanta .Instanta nu a solicitat aceste date .Ce articol de lege pot invoca pt a ma intoarce impotriva acestei persoane , si care sunt sanctiunile care se aplica in aceasta cauza .


Multumesc . Astept un raspuns pertinent din partea dvs.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pentru a face o plangere penala impotriva unui salariat care a sustras si transmis date cu caracter strict confidential catre o terta persoana ,date personale ale clientilor societatii si partenerilor de afaceri ai acesteia. Prin Regulamentul de ordine interioara si C.I.M semnat de catre salariat specifica in mod expres respectarea confidentialitatii. Salariatul recunoaste fapta si considera ca fapta nu este deosebit de grava si ca atare nu poate fi pedepsit. SC are cod CAEN cu obiect unic de activitate ,iar acest fapt poate prejudicia grav activitatea prin pierderea unui contract de parteneriat. Care sunt sansele ca salariatul sa fie tras la raspundere pentru fapta savarsita?
Astept un raspuns din partea dvs.