avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate moranduzza

Activitate moranduzza

Buna ziua! A-si dori sa stiu daca concediul prenatal s-a prelungit de la 126 zile la 168 zile si unde pot gasi legea cu modificarile .
Multumesc!
Răspuns la discuția Dezalcolizare
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi. Intr-adevar familia este foarte afectata, copii sant mari deja, si impreuna cu mama lor vor sa-l ajute dar fara succes. Daca pana acum asculta de baiat ,acum cand are momente de lucuditate zice ca baiatul, dar apoi o ia de la capat. Mama este batuta crunt si amenintata cu cutitul, fiind nevoita sa fuga de acasa cu fata lor pe la familie sau prieteni, schimband mereu locatia de frica. Nici politia nu a facut mare lucru, doar dandu-i niste amenzi, in rest doar sfaturi cu tribunalul. Asa sant legile la noi. Ma gandesc ca dupa atatea traume , poti sa mai umbli prin tribunale sa-ti cauti dreptate ?Din cauza copiilor, mama nu poate divorta, ei sperand mereu ca-si va reveni.
Răspuns la discuția Dezalcolizare
Problema este ca nu mai asculta nici de mama lui, nici de copii, in special de baiat care a stat de vorba cu el dar fara rezultat. S-a discutat cu el omeneste, dar nu mai au aceste discutii nici efect asupra lui, iar sotia nu mai poate de mult sa aiba o discutie amiabila pentru ca deja a suferit violente fizice foarte grave. Politia l-a mendat de 2 ori si tot fara rezultat. Este permanent beat.
Discuție Dezalcolizare
Buna ziua! A-si dori sa stiu ce se poate face in privinta unei persoane care este dependenta de alcool si nu recunoaste, dar care a devenit foarte violent atat verbal, cat si fizic si chiar cu amenintare cu moartea. Nici politia nu l-a putut stapani , iar familia este terorizata si nu mai poate locui sub acelasi acoperis. Nu doreste sa mearga la dezalcolizare , motivand ca nu are probleme. Cum se poate rezolva aceasta problema? Precizez ca nu se poate discuta cu el, deoarece este permanent este sub influenta alcoolului.
Multumesc!
Nu stiu cine santeti, si de ce a-ti raspuns asa, dar vad ca nu a-ti citit de la inceputul subiectului, ca ele stau de capul lor in fiecare zi, si fac mizerie peste tot, imi intra in bucatarie, pe aragaz si pe dulap, merg pe strazi luand contact cu alte pisici. Stiu foarte bine despre toxoplamoza, m-am documentat , dar nu stiti dumneavoastra ce inseamna acest virus pentru o femeie insarcinata sau dupa ce nasti. La copil este riscul de a lua virusul si prin alaptare. Credeti ca nu am consultat medici? Cand sant inchise , fac ca toate alea in balcon, ca sant pisici care stau la casa , nu la bloc si no poti sa le tii asa, ca deranjeaza si vecinii si pe noi in casa. Stiti care sant repercursiunile la un copil in dezvoltare? Nu cred ca stiti, va spun eu-orbire, surditate, debilitate pentru ca acest virus afecteaza toti centrii nervosi, plamani, ficat etc. mai ales cand organismul are imunitatea scazuta. Cum credeti ca am facut eu ? Eu nici macar nu consum carne. Excremente sant peste tot si par, urina pe geamuri, oare asta nu inseamna ca inhalezi mirosuri? Eu nu am vorbit de ingerare. Nu trebuie sa zboare mirosul cum a-ti afirmat ? Pur si simplu respiri aer imputit, de excremente care stau in soare si intra in putrefactie. Oare nu trebuie sa imi fac griji pentru copilul meu care are doar 1 an si 9 luni si inca nu se descalta singur?Cred ca a-ti intrat pe un subiect unde nu aveati ce cauta, dar asta este fiecare este liber sa-si spuna opinia. Eu am scris despre asta ca sa aflu unde sa ma adresez, la autoritati, nu sa fac conversatie. Deja fac demersuri, deja am vorbit cu Protectia copilului si merg mai departe cu celelalte. Rezolvarea am gasit-o. In finalul acestei ultime discutii, pot spune , ca nu animalele sant de vina ci cel care le creste, care impute totul in jurul lui si din cauza asta multi oameni ajung sa se razbune pe animale , pentru ca ei cauta calea cea mai simpla. Eu caut o cale de a nu se mai inmulti si de a pastra aceasta femeie in jurul ei minimul de igiena., pentru a nu a avea de suferit eu si familia mea, mai ales copilul care l-am facut sanatos , iar o minte bolnava mi-l imbolnaveste cu buna stiinta.
Dar in situatia in care eu sant cu un venit de minim pe economie, si o familie de intretinut cum a-si putea sa platesc cheltuieli de judecata?
Buna ziua! A-si dori sa stiu in ce conditii se poate scoate duplicat dupa actul de vanzare-cumparare al casei. Sora mea vrea sa treaca in spatiu definitiv pe concubinul sau, dar in momentul de fata nu avem departajarea facuta a locuintei. Nu stiu daca pot fi afectat in vreun fel de aceasta situatie daca ar avea vreun drept de locuit in spatiul meu . Actele sant la mine, deoarece a mai incercat o data sa faca lucrul asta fara consimtamantul meu. Ma ameninta ca a declarat actele nule la ziar. Poate sa scoata duplicat , fiind amandoi coproprietari prin mostenire, fara ca eu sa fiu instiintat , putand sa le declare nule pe cele vechi ? Pe langa toate astea vrea departajare prin instanta , nu pe cale amiabila. In momentul de fata nu am un venit (minim pe economie) care sa-mi permita sa umblu prin tribunale. Instanta ma poate obliga la cheltuieli de evaluare a casei , daca nu am ?
Multumesc
Vad ca acest subiect a captat destul de mult atentia. Pot spune ca un vinovat principal este chiar cumnata mea, pentru ca pana acum doi ani, soacra mea era cea care avea de suferit, care curata dupa animale, iar in urma acestui fapt nici mancare nu-i mai trebuia. Ea era cea care suporta tot, si apoi eu si sotul meu , dar mai ales eu care am deja acest virus si pe langa toate astea deja am probleme cu ficatul, sant la un pas de a face hepatita. Daca le-ar fi castrat la timp si nu ar fi dat posibilitatea inmultirii, nu s-ar fi ajuns aici. Nu va ganditi ca este un om fara carte, tocmai ca a fost si cadru medical la Spitalul de Urgenta. Dar noi credem ca din cauza faptului ca este singura , are deja o forma de nebunie , pentru ca ea nu simte miros si nici nu o deranjeaza vizual acele imagini cu excremente in putrefactie si altele. Mi se face rau numai cand scriu, imaginati-va ce simtim zilnic. Copilul meu este in pericol, este mic si riscul foarte mare. Cumnata mea ne vede ca pe niste dusmani, dar nu noi santem dusmanii , ci mizeria din jur care ne ameninta si pe noi. Toata lumea , rudele , daca au incercat sa-i spuna , ia repezit cu vorbe rele, ca sa nu se bage. Nici macar nu poti avea o discutie fata in fata cu ea , ca ne evita, iar daca sotul meu se duce la ea, refuza sa vorbeasca. Acele pisici de care vorbesc , nu au nici un fel de afectiune, din partea ei , doar mancare si apa. Daca pleaca doua zile de acasa , le inchide in balcon , si gata a rezolvat, dar noi de mila le dam drumul, ca sant invatate sa iasa , nu mai zic ca nici nu poti pune mana pe ele, sant salbatice . Si asa vin la noi in bucatarie jos, sau daca au asternutul murdar in balcon, vin pe terasa si fac pe unde le vin. E foarte greu,
Aici este problema, ca nu avem cui le da, iar ea nu doreste cu adevarat indepartarea lor si nici implicarea ei in a lua vreo masura. Mereu ne spune ca nu poate sa le prinda in primul rand si in al doilea sa ne asumam noi raspunderea in vreun fel. Si acum vine intrebarea- oare ce este de facut in cazul asta, ce putem sa rezolvam ca viitorul copilului meu sa nu fie afectat din multe puncte de vedere, si chiar viata lui. ca sa omor niste animale care nu au nici o vina, pacatul asta nu mi-l asum, iar cumnata nici atat. Ea ne spune sa rezolvam noi situatia daca ne deranjeaza, dar nici masuri de precautie nu a luat de a le castra. (asta ar fi fost prima masura). Oare este normal ca o familie sa suporte ani de zile acest calvar care s-a inrautatit din ce in ce, mai ales ca eu deja am acest virus TOXOPLASMOZA, si nici atunci nu a luat masuri. Eu nu vreau ca copilul nostru sa fie de sacrificiu pentru niste animale care pana la urma sant nevinovate, dar in schimb vinovatii adevarati se spala pe maini aruncand responsabilitatea in spinarea noastra.Daca in 10 ani nu a fost o cale de rezolvare, cum ar putea fi acum?
Multumesc
Multumesc pentru raspuns, si pot sa va spun ca am avertizat-o ca voi anunta autoritatile, dar fara rezultat, motivand ca ea nu vrea sa le duca nicaieri , ca ii este mila. Chiar daca au fost momente cand a fost de acord sa le ducem la un adapost, a facut in asa fel incat sa nu se poata sa fie prinse, mai ales ca sant niste animale foarte salbatice, nu poti sa pui mana pe ele, si mizeaza pe acest fapt. Si noi iubim animalele, dar nu iubim mizeria pe care ne face sa o induram.
Multumesc