avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Activitate marian5691

Activitate marian5691

Buna ziua,

Sunt asociat cu 50% (inca) intr-un SRL. Acest SRL are 2 asociati cu 50% fiecare. Dupa 12 ani de activitate asociatul mi-a propus sa ma retrag din firma, urmand sa primesc pentru aceasta un teren intravilan ce apartine firmei (adica sa-mi primesc partea).
Restul patrimoniului (cladiri, automobile, stocuri...) precum si datoriile (nu foarte mari) urmand sa ramana pe actuala firma in care actualul meu asociat va detine 100% (asociat unic).
Presupunand ca propunerea ar fi acceptabila pentru mine, intrebarile mele sunt:
1) La ce valoare va fi trecut terenul in contractul de cesiune, la valoarea contabila sau trebuie evaluat de un expert?
2) Cine va plati impozitul aferent tranzactiei ? Mai este in vigoare art.67 Cod fiscal prin care dobanditorul (asociatul meu in cazul de fata, sau firma???) trebuie sa faca stopajul la sursa si sa vireze cei 16% ?

Va multumesc
D.p.d.v financiar cred ca varianta vanzare teren/cesionare parti sociale poate duce la o dubla impozitare:
1) firma imi vinde mie terenul - plateste TVA si impozitul pe profit 16%
2) conform art 67 Cod Fiscal firma mai face si stopajul la sursa (pentru mine) - inca 16%
Sper sa gresesc in acest rationament. In caz contrar este dubla impozitare clara !? :">

Formularea corecta a intrebarii mele cred ca trebuia sa fie "Retragere din firma contra imobil (teren)" . Voi mai deschide un topic cu acest titlu (sper sa nu supar administratorii)
Ce lege ne obliga la un raport de evaluare? Sincer nu prea imi convine deoarece acest teren a fost achizitionat la un pret destul de mic acum patru ani si un raport de evaluare mai mult ca sigur ar ridica valoarea terenului. Asta ar insemna evident taxe mai mari #-o
Buna ziua,

Sunt asociat cu 50% (inca) intr-un SRL. Acest SRL are 2 asociati cu 50% fiecare. Dupa 12 ani de activitate asociatul mi-a propus sa ii cesionez partile mele sociale, urmand sa primesc in schimbul lor un teren intravilan ce apartine firmei. Restul patrimoniului (cladiri, automobile, stocuri...) precum si datoriile (nu foarte mari) urmand sa ramana pe actuala firma in care actualul meu asociat va detine 100% (asociat unic).
Presupunand ca propunerea ar fi acceptabila pentru mine, intrebarile mele sunt:
1) La ce valoare va fi trecut terenul in contractul de cesiune, la valoarea contabila sau trebuie evaluat de un expert?
2) Cine va plati impozitul aferent tranzactiei ? Mai este in vigoare art.67 Cod fiscal prin care dobanditorul (asociatul meu in cazul de fata, sau firma???) trebuie sa faca stopajul la sursa si sa vireze cei 16% ?

Va multumesc
Practic vor 120 zile acolo, 15 acasa apoi 120 zile acolo, 15 acasa s.a.m.d
Am o oferta de munca intr-o tara europeana (Italia) ca si consultant in inginerie. Contractul va fi de tip freelancer . Angajatorul nu va plati niciun impozit pentru mine in Italia? Contractul este pe un an cu posibilitate de prelungire si cu statut de rezident. Voi lucra 120 zile acolo si 15 zile libere acasa.
Pentru a fi in legalitate si pentru a-mi mentine drepturile de pensie, ce taxe va trebui sa platesc in Romania. Mentionez ca salariul mediu lunar va fi undeva peste 4000 Euro.
Cu multumiri,