Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere din firma (SRL) contra imobil (teren)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere din firma (SRL) contra imobil (teren)

Buna ziua,

Sunt asociat cu 50% (inca) intr-un SRL. Acest SRL are 2 asociati cu 50% fiecare. Dupa 12 ani de activitate asociatul mi-a propus sa ma retrag din firma, urmand sa primesc pentru aceasta un teren intravilan ce apartine firmei (adica sa-mi primesc partea).
Restul patrimoniului (cladiri, automobile, stocuri...) precum si datoriile (nu foarte mari) urmand sa ramana pe actuala firma in care actualul meu asociat va detine 100% (asociat unic).
Presupunand ca propunerea ar fi acceptabila pentru mine, intrebarile mele sunt:
1) La ce valoare va fi trecut terenul in contractul de cesiune, la valoarea contabila sau trebuie evaluat de un expert?
2) Cine va plati impozitul aferent tranzactiei ? Mai este in vigoare art.67 Cod fiscal prin care dobanditorul (asociatul meu in cazul de fata, sau firma???) trebuie sa faca stopajul la sursa si sa vireze cei 16% ?

Va multumesc
Ceea ce spuneti inseamna contravaloarea pretului partilor sociale detinute de d-voastra. reprezinta valoarea respectivului teren.
Veti face mai intai cesiunea si declarati ca ati primit contravaloarea celor 50 procente din sc.
In paralel faceti vanzarea -cumpararea terenului prin care declarati ca ati platit pretul terenului(aceeasi valoare).
Taxele si impozitul pot fi platite de societate pentru teren iar pentru partile sociale de asociatul cesionar.(asta daca tot doreste sa ramana singur).