avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate crisidona

Activitate crisidona

Buna ziua,
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Am reziliat asa zisa colaborare inca din ianuarie 2019, dupa care au inceput lunar sa curga facturi de penalitati la serviciile de intermediere realizate de ei respectiv un link trimis.
Daca se acceseaza linkul, se considera serviciu realizat, fara sa conteze daca ai contactat persoana respectiva sau nu.
Iar acum trimit lunar facturi de penalizari, desi am solicitat sa nu mai fie trimise linkuri sau alte formulare de comanda si in acest fel am iesit de pe platforma respectiva.
Oare acest tip de serviciu este agreeat in Romania, exista o baza legala sa functioneze in acest fel?!
Va multumesc.

Cu stima,

Cristina Stan

Multumesc pentru raspuns.
Nu exista contract. Doar accesarea unui site si acceptarea de termeni si conditii.
Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu informatii, sfaturi sau reprezentare in cazul unei asa zise colaborari cu o firma de intermedieri afaceri: Firma care intermediaza intre cerere si oferta. Insa in fapt, nu realizeaza nimic, potentialii clienti nu exista, sau sunt persoane fictive.
Insa, pentru fiecare recomandare din partea lor, de regula un link pe care il trimit si care este calea de acces catre un potential client, factureaza un serviciu. Nu conteaza ca raspunde nimeni la telefon sau raspunde cineva plictisit ca nu are nevoie...Partea neplacuta este ca desi am intrerupt colaborarea cu ei si am solicitat de nenumarate ori sa nu mi se mai trimita nimic, eu primesc lunar facturi de penalizari si asta cam de 2 ani. Va rog, ce ar trebui facut in aceasta situatie?! NU mi se pare in regula sa platesc ceva de care nu am beneficiat si mai ales penalizari lunare. Va multumesc pentru orice recomandare!
Am dobandit un apartament in 2 etape,odata mi s-a vandut o parte a unuia dintre parinti,apoi in etapa a 2-a fratele mi-a vandut si partea lui,Deci eu am 2 contracte.Se poate actualiza contractul de vanzare-cumparare intr-unul singur?
Multumesc
Buna ziua,un ONG care indeplineste conditiile unei microentitati,are obligatia intocmirii si depunerii notelor explicative?
Va multumesc,
O zi placuta,
Multumesc,mi-at dat o directe,am sa ma interesez la ANAF si poate si la Casa de Pensii,

O zi placuta,
Este posibil ca un cetatean italian care detine o locuinta si o firma in Romania sa-si transfere pensia bruta din Italia in Romania,astfel incat impozitul si contributia de sanatate sa fie retinute in Romania?
Si daca este posibil,unde ar trebui facute demersurile?
Multumesc,
Discuție Uleiuri uzate
Scoaterea din evidenta a uleiurilor minerale uzate.
Va rog,in legatura cu urmatoarea situatie: am un lot de uleiuri minerale existente in gestiune,si care au depasit termenul de garantie.Sunt obligata sa predau ca si ulei uzat.Ma intereseaza scoaterea din gestiunea contabila,respectiv inregistrari contabile si daca exista limita de perisabilitate la acest gen de materiale.
Va multumesc.