avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Activitate Hai-Hui

Activitate Hai-Hui

Răspuns la discuția Subiecte absolvire INNPA
lusca_EU a scris:

INPPA -ul nu este decat o mare pierdere de timp, unde profesorii confunda acest institut destinat avocatilor cu acela destinat magistratilor, unde examenul de absolvire care initial trebuia sa aiba o durata de 4 ore asa cum era prevazut , subit se modifica, reducandu-se la 3 ore, timp in care candidatii trebuie rezolvate 50 de spete complexe, si mai mult decat atat, aceste spete-grila, unele nefiind prevazute in tematica pentru examen, altele comportand mai multe variante de raspuns decat cele prevazute in baremul publicat ca fiind corect, in urma contestatiilor, anulandu-se anumite grile iar altora li se adauga si alte variante ca fiind corecte, publicandu-se decizii (decizia 12 bis) dupa decizii (decizia 12 bis 1) prin se modifica alte grile, prin care se recunosc alte greseli, adaugandu-se alte variante de raspuns ca fiind corecte...


Da, a fost organizarea praf anul asta. Au schimbat regulile in timpul jocului.. sper sa nu mai pateasca generatiile urmatoare lucrul acesta. :>
Răspuns la discuția Subiecte absolvire INNPA
Nu s-au afisat si probabil nu se vor afisa prea curand. Oricum, nu te ajuta prea mult daca incerci sa le rezolvi, au fost facut praf la barem. :)
Răspuns la discuția CE BAROU SA ALEG?
mada1992 a scris:

Buna! Sunt studenta in anul 4 la Drept , la Facultatea "Simion Barnutiu" din Sibiu, Univ.Lucian Blaga. In continuare , dupa terminarea faculatii as vrea sa merg la Bucuresti,la INPPA, insa am o nelamurire: in ce barou sa dau examenul de primire in profesia de avocat stagiar? La Sibiu sau la Bucuresti? Are vreo relevanta baroul la care sunt?


La INPPA te vei inscrie dupa primul an de stagiatura, nu iti fa probleme aici. Este centru teritorial si la Brasov. La Bucuresti s-a facut serios carte si s-a urmat programa intocmai.

Daca vrei sa profesezi in Bucuresti, fara indoiala, inscrie-te aici. Daca nu cunosti nici un avocat definitiv sau pe cineva la vreo societate mare o sa fie mai dificil dar daca vei fi perseverenta si te vei duce la interviuri te va lua pana la urma cineva.

Succes!

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Mama ce invata lumea pe aici... Imi aduc aminte cum toceam si eu vara trecuta pentru examenul din septembrie... deja devin melancolic. :D

Acum eu nu mai inteleg absolut nimic si presimt ca la congresul UNBR care se va tine in cateva saptamani o sa aveti surprize cu privire la modul de organizare a examenului... :)

Spor la invatat si va dau un sfat: interesati-va si de maestru, cateodata asta poate fi partea cea mai dificila. :P
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Nu aveti cum sa copiati la grile, terminati cu gandurile de genul asta.

Daca anul trecut puteati sopti subiectele si pe urma vi se dicta subiectul acum e cam greu sa comunicati la 100 de grile... chiar daca nu o sa fiti bruiati o sa fie aproape imposibil.

Oricat de binevoitori ar fi supraveghetorii nu cred ca sunt chiar asa de binevoitori. :)

Multa bafta!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Lili.Ang a scris:

Oare eu daca am dat si am luat examenul de acum din septembrie, sunt avocat stagiar, am cerut inscrierea in tablou incepand cu 1 ianuarie...dar in acelasi timp sunt consilier juridic definitiv...ma pot prezenta sa mai dau o data examenul din februarie?:) (avocat fiind).


Cu tot respectul... v-as intreba ceva mai dur dar.... daca sunteti deja avocat, atunci pentru ce va mai trebuie inca o runda de testare?

Eu nici daca as fi sado-maso nu m-as gandi la asa ceva. :)
Răspuns la discuția Asigurari auto
Nici eu nu inteleg ce vrei sa spuneti ca vreti sa achizionati... Vrei sa faceti asigurare sau sa va faceti vreo firma care sa se ocupe cu asa ceva? :)
O sa vad ce fac in zilele urmatoare. Oricum ar fi nu o las asa, noi suntem contorizati si trebuie sa ni se ia in calcul repartitoarele. :)

Nu vor sa ia in calcul repartitoarele pentru ca au disparut cele 100 si ceva de milioane pe care domnii de la asociatie le-au incasat si nu le-au mai departe firmei de repartitoare, firma care acum refuza sa vina sa mai citeasca/calculeze costurile.

Asa pot si eu sa isi scoata niste bani in plus si sa stea si fata administratorului care are datorii garla...
Salut,

Am si eu o problema cu asociatia de locatari, mai exact cu Presedintele si Administratorul.

Pe scurt: blocul nostru este contorizat cu repartitoare pe fiecare apartament, dar din cauza ca baietii de la asociatie au incasat banii pe citirea repartitoarelor dar nu i-au virat catre firma respectiva, acestia refuza sa vina sa mai citeasca.

Suma este in valoare de 140 de milioane si oamenii vor sa ne calculeze la metru patrat, in functie de cat are apartamentu, lucru total aiurea pentru ca toate apartamentele sunt contorizate.

Mai sunt ceva datorii la bloc de vreo 70-80 de mil de la diversi la scara noastra.


Ne-a dat drumu la caldura abea de ieri deci timp ar mai fi...sa fac ceva.

Intrebarea mea este: care este procedura in cazurile astea? Sa fac reclamatie la Garda Financiara? Sau cum sa fac sa ia in calcul repartitoarele... astia chiar cred ca pot sa faca ce vor...

Multam de sfaturi.