avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate cameliaagafia

Activitate cameliaagafia

Daca nu s-a facut partajul dupa decesul sotului meu si fac investitii in casa, in caz de partaj imi vor fi returnate???????????
Sotul a decedat. Cine ma mosteneste pe mine? Eu beneficiez de habitatie pe viata, nu pot fi evacuata?
Soul meu are 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Dupa decesel meu acestia mostenesc si partea mea de proprietate daca eu nu am rude de gradul 1 ??????
Răspuns la discuția Casa din banii mei
Am inteles. Doar nu am inteles cum mai pot prelungi asigurarea la masina ce expira curand, deoarece in formularul on-line se mentioneaza buletinul lui....................
Răspuns la discuția Casa din banii mei
Mai pot sa circul cu masina bun comun dar care este pe numele sotului decedat? Mai pot face asigurare?
Răspuns la discuția Casa din banii mei
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, eram casatoriti. Pe data de 8.07.2014 eu am vandut apartamentul meu cu 4 camere din Cluj, bun propriu numai pe numele meu anterior casatoriei noastre. Pe data de 9.07.2014 am cumparat casa in comuna Marisel jud. Cluj. In contractul de vanzare cumparare a acestei case se specifica notarial citez: "Subsemnatul (sotul meu) declar pe proprie raspundere ca intregul pret de vanzare cumparare in suma de 35000euro a fost achitat integral de catre sotia mea....(eu)...din sursele ei proprii si exclusive, respectiv din vanzarea apartamentului situat in Cluj-Napoca, adresa......., inregistrat in CF.........numar topografic..........., potrivit contractului de vanzare-cumparare autentificat sub numarul de... la data de 8.07.2014 de catre notarul public Amalia Marga, eu neavand nici un fel de contributie la achitarea acestul pret de vanzare-cumparare catre vanzatorii..........."
si
"Subsemnata (eu) declar pe proprie raspundere ca intregul pret de vanzare cumparare in suma de 35000euro a fost achitat integral de catre mine din sursele mele proprii si exclusive, respectiv din vanzarea apartamentului situat in Cluj-Napoca, adresa......., inregistrat in CF.........numar topografic..........., potrivit contractului de vanzare-cumparare autentificat sub numarul de... la data de 8.07.2014 de catre notarul public Amalia Marga, sotul meu (nume) neavand nici un fel de contributie la achitarea acestul pret de vanzare-cumparare catre vanzatorii..........."
Precizez ca sotul meu nu m-a fortat in nici un fel sa-l declar coproprietar la acesta casa, a fost dorinta mea sa aiba si el casa, dupa cum am mai precizat a fost excrocat de fosta familie a lui si lasat homeless. Precizez ca asta am dorit eu si numai pentru noi, dar ca nu doresc si nu vreau (daca se poate) ca cei 2 copii ai lui rezultati din casatoria anterioara sa mosteneasca din aceasta casa achitata excusiv de mine.
Da, la semnatura contractului de cumparare casa - semnam amandoi din vointa mea.
Răspuns la discuția Casa din banii mei
Mai intreb o singura data acum cand sotul a decedat. Au trecut 3 ani de cand am intrebat. Daca s-a mai schimbat ceva si mai am vreo posibilitate sa-mi pastrez eu casa, cumparata exclusiv din banii mei. Am trecut-o si pe el deoarece... l-am iubit, sa stie ca si el ca are casa. Pentru ca vechea lui familie l-a lasat homeless, prin excrocari succesive.
Am un teren mic (300mp) langa drum, front 30m.
La ce distanta de sosea pot construi?
Dar daca pun numai o casa de vacanta pe piloni ( zona de munte)?
Pentru casa de vacanta mai sunt necesare autorizatii?
Punctajul meu mediu anual 1.46631