Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa din banii mei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa din banii mei

Am achizitionat casa in care locuim exclusiv din banii mei, fapt mentionat in contractul de vanzare-cumparare. Dar eu am vrut sa fim amandoi proprietari si asa am facut. Copii lui din alta casnicie mostenesc in acest caz cota din casa noastra?
Daca este coproprietar atunci mostenesc si copiii lui din alta casatorie.
Buna ziua,
Da, cand va deceda , copiii au dreptul legal de mostenire dupa tatal lor. Vor masteni 3/4 din averea tatalui decedat.
Adolfina Pop, Consultant fiscal
Ce inseamna "din banii mei" ?
Daca va referiti la veniturile din munca, conform art.341 din Codul civil, acestea sunt considerate bun comun.
Dar avand in vedere ca imobilul a fost achizitionat de ambii soti, da, in caz de deces al sotului, copiii acestua au vocatie succesoala la cota lui de 1/2 din locuinta.
Am vandut un apartament al meu, intabulat pe mine dinainte de casatorie, din acei bani am luat un imobil amindoi, iar notarul in actul de vanzare-cumparare a specificat ca banii provin exclusiv de la mine.
Am inteles. Intr-adevar in acest caz, ar fi fost exclusiv bun propriu, daca ati fi cumparat singura.
Dar cum ambii ati fost cumparatori...e bun comun, cu mentiunile de mai sus.