avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate szaliatti

Activitate szaliatti

Buna ziua, as dori sa va intreb cum se calculeaza indemnizatia de crestere la copil pentru sotia mea cine ar intra in concediul de maternitate anul asta din luna Septembrie?
Mentionez ca ea lucreaza cu contract de munca de 4 ore si are infiintata si PFA.
Ar dori sa-si ia 2 ani de concediu fiind al doilea copil ce vom avea.
Este adevarat ca Indemnizatia de crestere a copilului pe 2 ani este plafonat la limita de 1200 ron pe luna pe toata durata de 2 ani?
Sau in primul an se calculeaza 85% din venitul de pe contract de munca si 85% din veniturile nete de PFA din 07/2014 - 09/2015 ? si in al doilea an se plafoneaza la 1200 ron / luna?
Pe langa Impozitul pe venit la PFA de 16% pe anul 2014 respectiv 2015 pana la suspendare care va fi in Spetembrie 2015 mai am alte contributii de achitat la Buget?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Bună ziua,
O societate împotriva căreia ne-am îndreptat în instanță inca din 2012 Fond si Apel castigat iar Recursul la Inalta curte la Bucuresti prima infatisare fiin luna trecuta precis cu amnare pt neprezentare din partea firmei unde procesul este inca pe rol pentru recuperarea unor sume de bani de la acesta acum in data de 16.06.2014 si-a depus toate actele si cererile pentru a intra în faliment prin procedura simplificată.
Imobilele ce se aflau in patrimoniul societatii au fost transferate printr-o conventie pe numele asociatului unic ca persoana fizica ca compensare creditare firma.
Am primit instiintare de la Tribunal referitor la aprobarea insolventei si intrare în faliment. Am depus si Opozitia la Tribunal, acuma asteptam procesul.
Deja suntem si in faza de executare din ianuarie 2014 - recuperarea debitului care se va suspenda cu siguranță.
Întrebarea mea este in ce masura avem sanse de a stopa intrarea in insolventa a firmei, deoarece daca imobilele nu s-ar fi fost scoase din patrimoniu ar fi acoperit datoriile firmei - datorii care sunt numai pe hartie fictive dar care nu cred ca avem sansa sa le dovedim ca sunt false.
Mentionez ca in CF-urile imobilelor sunt notate si actiunile in judecata si sarcini pe numele meu.
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Buna Seara,
As avea nevoie de ajutor referitor la indemnizatia de crestere a copilului.
Sotia mea a nascut fetita noastra frumoasa anul trecut in iulie 27.
Ea lucra si ca PFA si si cu contract de munca cu 500ron in contract.
In iulie s-a suspendat contractul de munca in august 28 2013 am suspendat PFAul, am adunat tot restul de acte pana cand am reusit sa le depun cu toate declaratiile era 10 decembrie 2013.
Mi s-a zis, ca baza de calcul se iau veniturile brute (venit in jur de 21000 ron/2013 din 01 pana in 08/2013 si cheltuieli de 20000) dinc are se calculeaza 85% si nu veniturile nete care este in jur de 900ron/2013 realizate pe declaratie, iar saptamana asta au virat banii, dar practic indemnizatia este in valoare de 600 ron pe luna - cumulat atat din activitatile de PFA cat si dupa contractul de munca (pe contract figura 500ron/luna).
Intrebarea me ar fi urmatoarea:
Se poate face o rectificare la Declariatia din 2013 la Finate bine inteles as achita diferenta de impozit de venit+ somaj CAS toate cele pe 2013 si cu noua Decizie de Impunere sa ma duc sa anexez la dosarul existent la Asistenta Sociala si sa recalculeze indemnizatia pentru ea?
Sau as ramane numai cu banii dati la finate si nu se mai pot face modificari la dosarul existent
Sotia mea a solicitat pe un an indemnizatia de crestere a copilului (27/07/2013-27/07/2014)
Multumesc anticipat pentru sfaturi, pareri, ajutor!
Buna Ziua, as dori sa va intreb daca pot inregistra cheltuielile de bloc aferente contractului de comodat la adresa respectiva unde am inregistrat forma mea de PFA, biletele si abonamentele de transport in comun, bonurile de taxi, abonament telefon, internet etc. Multumesc
Dupa cum stiu finalizarea vanzarii se poate face numai cand vor iesi CF-urile individuale pe apartamente. Pretul care figureaza in antecontract include TVA-ul de 19%, dupa cum am citit pe forumuri normal s-ar putea cere re-emiterea facturii cu valoare minus si refacerea facturii cu cota de 5% la TVA
Sunt persoana fizica... scuze poate ca am scris gresit... la vremea platii cota de tva era de 19% iar dupa un an s-a introdus legea referitoare la cota de tva de 5%. Dar la intorducerea legii apartamentul era deja platit integral.
Buna Ziua, In anul 2007 am contractat un apartament in curs de executie pe care am platit integral la vremea respectiva cu cota de 19%. Termenul de finalizare era anul trecut, am semnat nota de predare receptie. Mai pot recupera diferenta de tva referitor la OUG 200/2008. Mentionez ca apartamentul se incadreaza cerintelor acestei hotarari. CF necesar pentru intabulare pe numele meu nu a iesit inca.
Mai nou a aparut o alta problema unul dintre locatari mi-a zis ca saptamana viitoare vin recuperatorii de la banca la firma constructoare respectiva. Cum pot sa ma asigur ca nu includ si apartamentul cumparat de mine. Am antecontract de vanzare cumparare de la notariat din anul 2007 si dovada platii integrale a apartamentului prin transferului bancar.
Răspuns la discuția Retrogradare
Da, vom vedea, sunt foarte curios. Va multumesc pt. raspunsuri!
Răspuns la discuția Retrogradare
Va multumesc! Daca nu reusim sa cadem de acord cu salariul ce mi se propune pt. un post inferior si vrea sa ma concedieze, am vreo sansa in instata ?
Răspuns la discuția Retrogradare
Lucrez in sistemul privat, in comert. Sunt director de magazin.