avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate biutza2003

Activitate biutza2003

Buna ziua,

In data de 21.06.2010 am avut un mic accident: masina mea a fost acrosata de o alta masina al carei sofer nu s-a asigurat cand a incercat sa schimbe banda de mers. In aceeasi zi eu am fost la Politie si am declarat accidentul. A doua zi dimineata a fost la Politie si celalat sofer implicat in accident si am primit Procesul Verbal eliberat de Politie.
In data de 23.06.2010 am mers la firma la care avem incheiat contractul de Casco, Alliantz Tiriac pentru intocmirea dosarului de daune, deoarece doresc ca repararea masinii sa fie facuta pe Casco. Am ales aceasta varianta si din cauza ca service-ul la care urmeaza sa merg (masina este inca in garantie si sunt obligata sa merg la un anumit service) are decontare directa cu Alliantz Tiriac.
La Centrul de constatari daune Alliantz mi s-a spus ca trebuie sa ceara o hartie de la Politie prin care sa se precizeze numele conducatorului auto si nivelul alcoolemiei (pe Procesul Verbal Intocmit de Politie nu apare decat numele celuilalt sofer implicat in accident). De la data deschiderii dosarului de dauna am incercat sa aflu cat dureaza obtinerea acestei hartii si am incercat sa urgentez lucrurile inclusiv prin a ma oferi sa duc personal cererea la Politie. Din pacate acest lucru nu este posibil: Politia nu accepta cereri aduse de persoane fizice in numele unei societati, toata corespondenta purtandu-se pe cale oficiala, adica prin intermediul Postei Romane sau a unei firme de curierat.
Mergand la Alliantz (nu la centrul de daune ci la sucursala unde am intocmit contractul de Casco)in data de 02.07.2010, am cerut sa mi se prezinte cererea facuta de ei catre Politie. Nu mi s-a putut pune la dispozitie, ulterior afland si motivul. La o noua vizita la Alliantz am cerut insistent o copie a acestei cereri. Pana la urma mi-a fost pusa la dispozitie: data emiterii cererii este 06.07.2010, iar stampila cu numarul de iesire este datata 07.07.2010. Deci doua saptamani au trebuit sa treaca de la data deschiderii dosarului de dauna pana la data la care a fost trimisa cererea catre Politie!
In data de 16.07.2010
Raspunsul Politiei a fost trimis catre Alliantz.
Astazi suntem in data de 26.07.2010 si Call Center-ul unde pot afla date referitoare la dosarul meu de daune spune ca inca nu a ajuns la ei raspunsul dat de Politie.
Am convingerea ca se incearca o amanare fara motiv real, din partea firmei de asigurari. Din acest motiv am cerut amanarea termenului de plata pentru Prima de asigurare aferenta celei de-a doua rate (plata Politei Casco se face in patru rate). Am cerut amanarea platii pana la data la care voi ridica de la service masina reparata. Mi s-a acordat pana acum o amanare de plata pana la data de 30.07.2010 spunandu-mi-se ca pana la acea data cu siguranta totul se va rezolva!
Avand in vedere faptul ca eu mi-am respectat obligatiile contractuale, am pretentia ca si firma de asigurari sa-si respecte obligatiile ce-i revin conform contractului.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sa ma indrumati ce anume sa fac pentru a putea duce masina la reparat la service deoarece timpul trece si, pe langa problemele existente in present la masina, va interveni si rugina.
De asemenea, va rog sa-mi spuneti cui ar trebui sa ma adresez din punct de vedere legal, pentru tragerea la raspundere a persoanei vinovate de intarzierea finalizarii dosarului de daune.

Va multumesc si va asigur de intreaga mea consideratie.
Stimati domni,

As dori sa stiu daca exista (stabilit prin lege) un salariu de baza lunar brut minim pentru cineva angajat cu contract de munca pentru o fractiune de norma de 2 sau 4 ore pe zi, in urmatoarele conditii:
- aceasta persoana este angajata cu contract de munca cu norma intreaga la o alta firma
- conform contractului pentru o fractiune de 2 sau 4 ore urmeaza sa inceapa activitatea la data de 01.01.2008. iar salariul de baza lunar brut: 360,00 ron = salariul net :250,00 ron
Se poate stabili un astfel de salariu? Legea permite acest lucru? Puteti mentiona la care lege (legi) faceti referire?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
biutza2003
Răspuns la discuția Penalizari salariale
Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediul de odihna
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Buna ziua.
Doresc sa supun atentiei dumneavoastra urmetoarele:
Lucrez la ca Assistant manager la o firma de distributie din Bucuresti, reprezentanta unei mai firme germane.
In prima jumatate a anului in curs, vanzarile nu s-au ridicat la nivelul dorit, ba mai mult, cheltuielile au fost mai mari decat profitul. Din acest motiv, actionarul majoritar (german, care a fost in Romania o singura data si nu cunoaste legislatia romana) a decis ca incepand cu 01.01.2008 sa penalizaze intregul personal cu 10% din salariul net in cazul in care nivelul vanzarilor nu creste, iar profitul nu acopera cheltuielile, urmand sa se revina asupra acestei hotarari in cazul in care profitul net depaseste cheltuielile curente cu cel putin 10%.
As dori sa mai fac cateva precizari:
1.eu ma ocup de tot ceea ce inseamna activitati de secretariat, vama, contabilitate primara, neavand alta legatura cu vanzarile decat aceea ca intocmesc facturile si urmaresc incasarile.
2.in firma exista personal desemnat sa se ocupe de vanzari, inclusiv actionarul minoritar (roman stabilit in Germania in urma cu 30 ani, repatriat)
3.cheltuielile din prima jumatate a anului in curs au fost foarte mari si datorita faptului ca firma a suportat toate costurile aferente repatrierii actionarului minoritar si a familiei acestuia (cheltuieli deloc neglijabile!).

As dori sa stiu daca aceste penalizari salariale sunt legale in cazul meu. De asemenea, as dori sa stiu care este legea ce sta la baza raspunsului dumneavoastra.

In asteptarea raspunsului dumneavoastra, va asigur de toata consideratia mea.
Buna ziua.

Am auzit de la cineva care lucreaza in cadrul armatei, ca personalul care lucreaza opt ore pe zi la calculator beneficiaza de un numar mai mare de zile de concediu de odihna. Este adevarat? In baza carei legi?
Va multumesc.