avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate Danbv

Activitate Danbv

Se vrea eliminarea diurnei de deplasare/delegatie prin introducerea plății la kilometru
Răspuns la discuția Amenda rovinieta.
Legat de subiect am si eu o intrebare.......DACA ATI FOST AMENDATI PENTRU LIPSA ROVIGNETEI....I N R O M A N E S T I....pe DN 1....cred ca mai este o problema......:hm:.....este in localitate, unde din ce stiu, nu este nevoie de "vigneta", ci numai in afara localitatii......si daca echipa mobila a "cintarului" acea masina"Fiat" de culoare galbena...protapita in cite-o parcare si care are conectate citeva (cite 2 pe sens) camere video....daca fost instalata in perimetrul localitatii.....seamana a JAF la drumul mare.....similar cu ridicatul masinilor (te uiti ca un om cu "frica ridicarii in suflet".....nu vezi nici o interdictie sau semn de parcare/oprire interzisa....lasi msina linistit ca nu este interzis/nu deranjezi.....vin "localii" si monteaza repede un semn de interdictie...se face poza....se ridica masina....si de aici ti s-au luat banutiii.......SAU ca si cu radarul instalat,"taman" sub o retea de inalta tensiune de cel putin 25 kv,unde bruiajul electromagnetic e la el acasa si se dau amenzi.......:duh:....am avzut astefel de situatii...... Cu respect,tuturor!
Din auzite...de la soferii unei firme din Constanta...am aflat ca acea firma a dat in judecata Consiliul Judetean Constanta pentru nelegalitatea taxelor de drumuri judetene , impuse si incxasate, cind iesi de pe DN-uri si intri pe DJ-uri, in acest judet...Soferul spunea ca avea asupra lui si-o "hirtie" din partea tribunalului/judecatoriei.....prin care se specifica "suspendarea HCL-ului" respectiv, pina la solutionarea definitiva a cauzei,...."hirtie" cu care omul se apara in cazul unui control din partea "localilor"..... Daca este asa....taxa de "drumuri judetene" se incaseaza in continuare "bine-merci"...fara nici o jena.......:P
POATE CINEVA SA SPUNA CARE ESTE REALITATEA ????
Cu multumiri !
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
Deci....cum procedam ? Cum ar trebui sa arate notificarea pe care sa o trimitem "onor" SRR si SRTV-ului national?
-o decizie ICCJ "irevocabila"..publicata in M.Of.... este lege pentru toti ???
-principiul "lucrului judecat ??.... poate fi invocat ???
-nerespectarea unei hotariri judecatoresti definitive ???
-obtinrere de foloase necuvenite ???
-abuzul in serviciu sub una din formele sale ???
-legalitatea obligarii la plata la banca a intregii sume (asa cum a sesizat cineva mai sus) a taxei, discriminatoriu fata de alte plati "partiale' ????
-BAZA LEGALA prin care "electrica" este abilitata sa incaseze taxa pe factura de curent (si aici "electrica" si-a achimbat/adaugat in statut ca obiect de activitate difuzare programe radio-tv ?? ) si nu plata la trezorerie / banca / CEC etc. ????
-notificarea catre "ei" ar fi mai "solida" facuta "prin avocat"..????
P.S. X-(X-(X-( sa nu uitam ca-n 2009, decizia ICCJ din aprilie a fost publicata abia in 14 octombrie 2009 in M.Of., iar a doua zi, 15 octombrie a fost publicat"h.g"-ul lui "boc" ce reinstituia din nou "taxa de radiodifuziune" (numai, tv-ul fiind uitat)...pentru "imm"-uri...."h.g." ce fusese scos din guvern in septembrie 2009.....si care a functionat (impreuna radio-tv) pina acumX-(X-(X-(.....sa vedem de acum incolo ........
Cu respect, tuturor!
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
Am o rugaminte......am cautat in "monitor", in "Avocatnet" textul publicarii D 607 a ICCJ in Monitorul nr.318/09.05.2011 si nu o pot accesa....daca poate cineva sa-mi dea o adresa de unde o pot printa....Deci nu textul Deciziei 607 ci textul de monitor referitor la devenirea publica a acestei decizii.
Cu multe multumiri!
Răspuns la discuția emailuri ciudate
"ionut 12345"....nu sint priceput in "identificari de adrese" sau altceva de genul acesta, dar la ceea ce s-a spus mai sus, ma intereseaza modul in care poti gasi locatia de unde vine un "mail".....si in particular, daca dupa nume si adresa (un cunoscut personal) , mai pot afla adresa lui de "mail" actuala???? Cu multumiri !
Pentru "Sophya"......daca va aflati pe un drum marcat ca "DN" (drum national)/(cu borne kilometrice ale caror capete au culoarea rosie)...erati in "parohia" CNADNR-ului X-( .....daca erati pe un drum ale carui borne kilometrice aveau capetele de culoare albastra, erati pe DJ (drum judetean), drum aflat in "parohia" Consiliilor Judetene....drumuri care, depind mult de culorile politice, in ceea ce priveste starea lor.......X-( X-( ...Nu mai zic de cele comunale, marcate cu galben pe borne......X-( X-( X-( Si o intrebare de final....cind ati vazut "tir-ul" si groapa in locul nepotrivit, pedala de frina unde era ? Nu vreau sa fiu "malitios"-lucrez in transporturi grele- si stiu ce zic...din pacate sint 90 % soferi care nu stiu decit ca ei trebuie sa mearga....fara a gindi la consecintele simplului fapt ca au iesit pe sosea, in trafic si TE ROGI DE EI....SA NU SE SINUCIDA.......
Usor si nu....de ghicit, cine sint rau platnici. Si mai dureros e cind ai vina ....ca n-ai nici o vina in desfasurarea si dinamica evenimentului. Personal am ajuns ca acum 5 ani,"constatatorul" de la "Omniasig" sa-mi spuna nici mai mult, nici mai putin, "ca sa-mi cumpar piese de la second, ca sa-mi repar masina :stunned: ,incit am ajuns sa-l intreb daca nu cumva e "inginer de lemn" (silvicultura sau industrializarea lemnului) si mi-a spus nonsalant ca are "A.R." :hm: eram in aceeasi situatie ca cel ce a inceput topicul acesta....fara vina in accident....fusesem lovit din spate. Se poarta reaua plata si la cei mari...e mai usor sa-i pui pagubitului totul in circa si apoi...."ramine cum am stabilit"!
S uite asa ramii fara masina "pina la sfintu' astepta"...adica pina s-o termina reparatia (mai bine zis pina la plata) si.....ce sa mai vorbim de "masina de schimb" (ca mai la "vest" de granita noastra), asta asa ca sa-ti vezi cit de cit "civilizat" de viata ?? Sintem departe......
Cu perere de rau pentru cei "patiti" si respect tuturor !
"Bias" fi amabil....ca si "nephilim", intreb si eu si spune-ne si noua....la ce "asigurator" avea "vinovatul" tau facuta asigurarea ? Astfel de situatii iti maninca zilele, cind te lovesti de ele...asa ca nu mai vad rostul secretului, sub umbra caruia astfel de firme ISI FAC DE CAP pe nevinovatia noastra...... si persevereaza linistite. Stiu, vor zice ad-minii ca discutam faptul juridic, char numai atit??? Dar "viata" noastra unde e???? Deocamdata murim cu "faptul juridic" in mina si dreptaea de partea noastra !!!! Nu e cam mult ??? Spunind acestea, ma astept la banare sau blocare de cont!
Cu respect pentru cei de aici si pentru forum !
Răspuns la discuția CONTESTATIE de executare silita
Ati primit numai o "instiintare" de la "recuperatori" ca aveti de plata "x" lei catre "portocaliul telefonic" ???? Sau aveti deja un titlu executoriu care este pus in practica ???
Dupa trei ani,daca aceste sume n-au fost notificate catre dvs. pentru a fi platite, s-au prescris.....si tot ce fac recuperatorii, este sa va hartuiasca.....doar...doar...mai pun mina pe niste bani...daca reusesc sa va sperie.... Dupa 10 ani ...ce sa mai zicem....
Oricum dupa 10 ani....opereaza prescriptia.....