avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate goose

Activitate goose

Revin cu poze, pt. a prezenta situatia mai clar.
Sunt cele 2 schite, cu situatia inainte ( [ link extern ] .

De asemenea, pot face urmatoarele remarci:

- in poza P1 ( [ link extern ] .

- in poza P2 ( poza B (https://imgur.com/a/wCVPR#8 ), se observa balamalele vechi. Acum, s-au gandit sa sudeze tot' class='external_link_warning' target='_blank'>[ link extern ] !

- in poza P3 ( [ link extern ] ?!

- in poza P4 ( [ link extern ] !!

- in poza P5 ( [ link extern ] .

Mi se pare de o nesimtire crasa, modul in care presedintele, pt. ca el locuieste acolo, la parter, intelege sa abuzeze de functia pe care o are in interes propriu si in detrimentul prorpietarilor.

Ce paragraf de lege reglementeaza accesul proprietarilor la spatiile comune?
Multumesc pentru raspunsuri. O sa fac o adresa asociatiei in acest sens. Ideea ete ca sunt mai multi proprietari care nu sunt de acord cu ingradirea. Cand am spus presedinta, m-am referit la faptul ca presedintele nu face nimic fara "aprobarea" consoartei.

Eu nu inteleg cum au hotarat cei de la ADP sa ingradesca un spatiu verde, de latime 1m, fara acces in acel spatiu, care de acum inainte va deveni o groapa de gunoi. Nu spun ca e ilegal, dar ma gandesc ca ar trebui sa existe niste documente, planuri aprobate, care sa respecte anumite cerinte.
Nu am reusit sa fac poze, dar maine le fac si le pun aici.

Aseara, o mamica, aproape ca a rasturnat caruciorul cu un copil in el, incercand sa urce noile trepte de la noua alee! Mi se pare absolut incredibil.
Mi se pare incredibil, de asemenea, cum sunt "pacaliti" / "convinsi" cei de la ADP sa faca niste lucrari impotriva proprietarilor, doar pt. ca asa vrea presedintele.

Intrebarea care se ridica este daca, in cazul in care asociatia a solicitat acest lucru, costurile cine le suporta? Asociatia sau ADP-ul?
Am observat in acesta seara, ca aleea de langa bloc, are, la un capat, un gard sudat, iar la celalat capat, o poarta cu lacat. La parter, pe unde este aleea, locuieste presedintele cu presedinta. Gardul pare pus de cei de la ADP, pt .ca este identic ca cu cel al parcului. In prealabil, cei de la ADP, au facut o aleea, cu bitum, pe spatiul verde, care ocoleste un parculet, si se termina cu 2 scari ( un prim hop pt. oamenii cu dizabilitati sau carucioare pt. copii). Astfel, locuitorii blocului, trebuie sa ocoleasca acel parculet sa intre in bloc, lucru care este peste mana.

Acum, ideea care se vehiculeaza este ca presedintele (poate impreuna cu administratorul) au facut demersurile la ADP sa vina sa faca acea alee. Nu stim asta inca! Urmeaza sa aflam.

Cei de la ADP au pus niste garduri care imprejmuiesc cam 0.5m de spatiu verdem langa un zid (o sa pun maine poze sa fie mai clar ce spun!). Nu am inteles de ce risipa asta, din moment ce gardul ala nu are un rost!
Intrebarea mea este daca cei de la ADP, fac aceste "modificari" ale spatiului verde dupa cum vor muschii lor (relatii/pile/sefi zelosi!) sau se bazeaza pe niste hotarari ale primariei de sector, hotarari luate in baza a ce (studii, solicitari)?
ADP-ul poate veni la solicitarea asociatiei de proprietari in vederea realizarii lucrarilor? Cine plateste toate lucrarile astea?
Presedintele poate inchide cu lacatul acea alee, circulata de zeci de ani? A mai incercat odata sa o inchida, dar locatarii au inlaturat portile!

Care ar fi demersurile necesare pentru a primi un raspuns legal (nu la misto!) de la ADP/primarie?

sa inteleg ca preschimbarea CI nu constituie un motiv pt. actualizarea actului constitutiv?

Buna ziua,

Am un srl, care nu a avut activitate niciodata.
Zilele aceste doresc sa suspend activitatea pe o perioada de 3 ani.
Am completat toate actele necesare pt. ONRC, si anume:
- cerere inregistrare pentru persoane juridice, luata de pe site-ul ONRC
- declaratie pe propria raspundere data în temeiul prevederilor art. 15 alin. (2) din Legea nr. 359/2004 cu modificarile si completarile ulterioare, luata de pe site-ul ONRC
- hotararea adunarii generale a asociatilor/actionarilor
- declaratie cu privire la numarul de caractere (cu tot cu spatii) continut de hotararea adunarii generale a asociatilor/actionarilor.

In toate aceste acte, adresa asociatului unic, adica a mea, nu mai este aceeasi cu cea din actul constitutiv al firmei, care a fost infiintata cand locuiam in alta parte.

Va solicit sfatul referitor la ce act/ acte trebuie facut/e pentru a rezolva situatia. Se face un act aditional la actul constitutiv cu privire la schimbarea domiciliului asociatului unic, se reface statutul ?? Sau ce altceva?
Din pricina asta nu mi-a fost primit dosarul al ONRC Buzau. Sunt convins, din modul in care mi-au vorbit, ca functionarii de acolo ma poarta pe drumuri, doar pentru ca nu vreau sa le platesc lor sa faca actele.

Cine poate depune actele la ONRC?

Multumesc

LE: Poate fi depus in Bucuresti dosarul pentru suspendarea activitatii unei frme din BZ?
Salut,

Sunt nou aici pe forum si as dori sa va expun problema pe care o am.

Locuiesc la parter si de ceva timp, pe plafonul baii, a aparut mucegaiul. Dupa putin timp s-a extins ajungand sa apara si intre placile de faianta. Pe ghena unde sunt coloanele de apa, peretele este ud, apa siroind. Am semnalat problema administratiei, dar se pare ca administratorul tergiverseaza reparatiile, trimitandu-ma pe mine sa descopar problema. Vecinul de deasupra nu locuieste acolo, iar din ce am vazut eu in apartamentul lui , nu de la el este buba, pentru ca si el are plafonul plin de mucegai. Problema cea mai mare este ca si in dormitor a inceput sa cada varul de pe pereti si miroase a mucegai. Toate astea in codnitiile in care am un bebelus de 2 luni.

Ce pot face ca administratorul sa grabeasca rezolvarea problemei?
Multmesc.