avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate elena49

Activitate elena49

Discuție Ce pot face?
Am primit titlu de proptietate pentru un teren intravilan (in mediul rural), cu o latime de 24m. Cand am solicitat autorizatia de constructie pt construirea unei case, mi s-a spus ca nu mi se poate elibera fiindca in lungul acestui teren trec doua linii electrice de 110KW (pentru o societate miniera) si conform normelor legale nu am voie. M-am adresat scris la ELECTRICA SA solicitand gasirea unei solutii si mi-au raspuns ca daca vreau neaparat sa construiesc sa mut liniile in alta parte pe cheltuiala mea. Dincolo de bataia de joc in care a fost dat raspunsul, ma imtreb daca asta este singura calr lrgala si daca Electriva sau societatea miniera nu pot avea alte solutii. Ce pot face?
va multumesc
Răspuns la discuția acte de renuntare la succesiune
cat este de valabila o declaratie notariala de renuntare la succesiune.daca cel care a dat-o este mostenitor rezercatar?
In anul 1984, tatalui meu i-au fost confiscate monede si bijuterii din aur si a fost obligat la plata unei despagubiri de 60000 lei catre BNR pentru 20 momezi pe care le folosise pt o lucrare dentara si nu au mai putut fi confiscate. In plus, a fost condamnat la 2 ani si 2 ani si sase luni inchisoare (pentru detinere si pt. prelucrare). In baza OUG 190/2000 cu modificarile si completarile ulterioare, am obtinut in instanta dreptul pentru restituirea catorva monezi care mai existau fizic la BNR si plata contravalorii pt. cele care au fost topite. Ni s-a respins capatul de cerere privind recuperarea despagubirii sumei de 60000 lei platita catre BNR, actualizata cu coeficientul de inflatie la zi. Motivarile au fost diverse: ba ca ar fi o creanta, ba ca OUG 190 nu prevede acest caz. Ce mai pot incerca pt recuperarea acestor bani?