Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de renuntare la succesiune

Va rog sa ma indrumati catre o institutie unde sa pot cauta un act prin care mama a renuntat la partea ei de mostenire in urma decesului tatalui sau. Ea nu-si mai aminteste decat ca a renuntat la totul in favoarea mamei sale, insa nu avem acte nu avem nimic si vrem sa intram in posesia lor in caz ca acestea exista.
La arhivele nationale daca este un document vechi, ori Uniunea Notarilor Publici.
Da, ar trebui sa fie un document de acum 30 de ani. Imi puteti spune si cum se numeste un astfel de document?
Nu am idee, dar ar trebui sa fie ceva in genul declaratie notariala de renuntare la succesiune.
cat este de valabila o declaratie notariala de renuntare la succesiune.daca cel care a dat-o este mostenitor rezercatar?
Perfect valabila..(.legea prevede dreptul de a succede nu si obligatia de a o face). Nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire, chiar daca este mosteniror rezervatar.