avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate anka9mai

Activitate anka9mai

#-o matusa mea locuieste intr-un camin de nefamilisti, a fost acolo repartizat acum mai bine de 15 ani de la spitalul unde lucreaza si in prezent.desi nu are apa calda si nici caldura facturile ii sunt umflate luna de luna...consuma 2 mc apa rece, maxim 30 kw/luna si chiria e 30 lei/luna cu toate astea factura lunara depaseste 150 lei...cui se poate adresa pt a`si face dreptate! multumesc anticipat!
buna ziua! am si eu o intrebare: cei cu centrala termica propirie au obligatia de a plati o parte din caldura la sistemul centralizat? multumesc anticipat!
Răspuns la discuția demisie neacceptata
smeagull a scris:

Oameni buni! Demisia este actul unilateral de vointa al salariatului!!

Nu se aproba, nu trebuie ca angajatorul sa va permita sa o scrieti.

Va duceti cu ea scrisa si gata!
Legea zice ca: refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului sa probeze inaintarea demisiei cu orice mijloc de proba.
Pe romaneste: daca patronul / directorul "nu va aproba / inregistreaza demisia" puteti dovedi in orice fel ca ati demisionat: fie cu un priteten care a fost cu dvs cand ati anuntat demisia, fie (cel mai bine): trimiteti azi prin posta demisia dvs., in modalitatea de trimitere "cu confirmare de primire" (veti primi formularul postal inapoi dupa ce ajunge la patron) si "cu continut declarat" (adica si cu o mica lista de inventar in care sa scrie ce trimiteti).

NU suntem scalvi si nici legati de glie: ca salariati putem pleca de la orice loc de munca atunci cand avem noi chef!!!!


multumesc mult pt raspuns
Răspuns la discuția demisie neacceptata
ctynn a scris:

demisia NU se aproba ci pur si simplu se inregistreaza!!!

am vrut sa zic ca nu au fost deacord nici sa o scriu...deci nu am lasat nici o demisie care sa fie inregistrata...ce e de facut?
buna ziua! am si eu o problema...lucrez la o firma de unde am cerut zilele trecute cateva libere dar patronii nu au vrut sa mi le dea. Atunci am hotarta sa`mi dau demisia pt ca am un copil care are probleme de santate. Astazi am mers la firma sa-mi scriu demisia si am primit amenintari si refuzul de a-mi fi aprobata demisia...ce pot face? Multumesc antincipat!
Răspuns la discuția asociere cu asociatie familiala
Buna seara! Am si eu o intrebare: Este posibil sa ma angajez la magazinul verisoarei mele drepte ( tatal ei si mama mea sunt frati) care este Asociatie Familiala. mentionez ca vreau sa lucrez cu carte de munca la ei in magazin. Multumesc anticipat!