avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1255 soluții astăzi
Forum Activitate dana_

Activitate dana_

Răspuns la discuția Calcul concediu prenatal
Dar legat de art 6, tot nu m-am lamurit, este sau nu plafonat prenatalul??
Răspuns la discuția Calcul concediu prenatal
Sa inteleg ca un venit brut lunar nu tb sa depaseasca 12 salarii minime brute? Intelesesem din alta postare ca cumulul celor 6 luni nu ar tb sa depaseasca 700*12???? Si de ce se scade 10,5 *2 din 700? Multumesc mult!
Răspuns la discuția Calcul concediu prenatal
Ar fi ideal sa fie asa insa am citit undeva de o limita a 12 salarii minime brute pe tara? ????? Asta pt mine inseamna mai putin de jumate din calculul dvs de mai sus???? Am inteles ca nuse impoziteaza, dar cas-ul? Care e procentul?
Ma puteti ajuta cu un calcul corect al concediului prenatal, va rog mult?
Media veniturilor brute pe ultimile 6 luni intregi precedente lunii intrarii in prenatal este de 2985 lei. Mentionez ca am intrat in concediu pe 16.12.2011, iar prima parte a lunii dec am fost in CO(10 zile lucratoare). Se ia in calcul si jumatate din luna decembrie sau lunile intregi iunie-noiembrie? Daca da, cum se calculeaza? Multumesc mult.
Sotul meu este angajatul unei firme cu 3-4 angajati. In urma micsorarii salariului net cu 33% fara o anuntare in prealabil(in carte de munca are salariu minim, in mana ia mai mult, insa la negru) si-a anuntat angajatorul ca pleaca dupa preavizul impus de lege. Acesta a inebunit la propriu, cu amenintari, injurii si multe altele daca nu va sta pana ii va gasi inlocuitor, adica mai mult de 15 zile. Poate sa ii incheie cartea de munca urat, asa cum l-a amenitat ?Poate sa plece fara preaviz in conditiile in care angajatorul nu are statul de plata semnat de el de cateva luni? E cazul sa depuna plangere la ITM? Cum il poate afecta la viitrul loc de munca? Oricum acesta e in urma cu platile la stat si cu siguranta nu ii va incheia situatia decat peste cateva luni...Exista vreo sansa sa-si obtina salariul pe luna noiembrie daca pleaca acum fara sa stea pana la finalul preavizului(l-a amenintat ca oricum nu-i va da banii decat daca sta cat vrea el si nu mai are de gand sa munceasca degeaba inca o saptamana, dupa atatea zile din luna pe care nu-si va lua banii....)? Va rog mult sa ne sfatuiti! Multumim!
Ajutor! Nu am stiut despre termenul limita pentru depunerea declaratiei pt aceasta taxa. Anul trecut s-a ocupat altcineva de acest lucru, acum eu sunt sef unitate la un punct de lucru al unei firme cu sediul central in alt judet. Chiar se percep aceste amenzi-800-2000lei?